Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ilişkin 22 kavga uçağı, 2 askeri dron ve 5 gemi görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, bölüm içinde Cezire çevresinde Çin’e ilişkin 22 savaş uçağı, 2 askeri dron ve 5 cidal gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 4’ü ile 1 askeri dronun, Tayvan Boğazı’nda tarafların gravite alanlarını sınırladığı varsayılan albeni ve deniz hattının doğusuna, 5 uçak ve 1 dronun ise Tayvan’ın “Albeni Defans Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği kavuşum güneybatısına uçtuğu belirtildi.

2 SU-30, 2 JH-7 uğraş uçağı ve “BKZ-007” tipi askeri dron, Tayvan Boğazı’ndaki rehavet alanlarını sınırladığı varsayılan “ılımlı iz”yi geçerken 4 J-16 çekişme uçağı, 1 Y-9 EW elektronik harp uçağı ve “WZ-7” tipi askeri dronun ADIZ’ın güneybatısına uçtuğu ifade edildi.

Açıklamada, Ada çevresinde tespit edilen 22 cidal uçağı, 2 dron ve 5 geminin, elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve düz füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Uçuşlar, Şanghay İşbirliği Örgütünün Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Heybet Başkanları Konseyi Zirvesi’nin düzenlendiği güne balya geldi.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sabık kamer başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan çevresindeki askeri karakol faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “ılımlı cızık”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonra müzakere fail geçmiş KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Konuşma, Cezire’yı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin arkası sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 ahit süren tatbikatlar Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Gerçek zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin asıl karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle mutlak diplomatik ilgiler kurmasına, Mürekkep Milletler’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda piyes edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini eşya koşuyor.

Share: