Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ilgili 42 cidal uçağı, 1 askeri dron ve 9 gemi görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, güzeşte, dönme içre Cezire çevresinde Çin’e ilişkin 42 savaş uçağı, 1 askeri dron ve 9 uğraş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 17’sinin, Tayvan Boğazı’nda tarafların rehavet alanlarını sınırladığı varsayılan gelgel ve bahir hattının doğusuna, 1 uçak ile dronun ise Tayvan’ın “Gelgel Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” zar ettiği içtima güneybatısına uçtuğu belirtildi.

9 SU-30, 4 J-16 ve 4 J-10 kavga uçağı, Tayvan Boğazı’ndaki yük alanlarını sınırladığı varsayılan “itidalli iz”yi geçe, 1 Y-8 denizaltısavar uçağı ile “BZK-005” tipi askeri dronun ADIZ’ın güneybatısına uçtuğu anlatım edildi.

Açıklamada, Ada çevresinde tespit edilen 42 uğraş uçağı, 1 dron ve 9 geminin, elektronik strateji vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve meydan füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Uçuşlar, Çin anne karası ve Tayvan’de geleneksel Sonbahar Ortası Festivali’nin kutlandığı güne balya geldi.

Çin’in, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ay başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan çevresindeki askeri karakol faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “mutedil çizgi”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile irade ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonraları görüşme eden önce BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin ardından Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 periyot süren tatbikatlar Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Esas silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin asıl karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kargaşa sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin 2-3 Ağustos’taki ziyaretinden bu yana Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 kişilik ayrımsız yıldız bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn, Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey ve son olarak üstelik Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy öncülüğündeki 8 yabanlık gök bilimi Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız milletvekili diplomatik ilişkiler kurmasına, Konfedere Milletler’de ve başka uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini eşya koşuyor.

Share: