Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ağrı’da gazilerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hükümetin ve devletin, şüheda ile gazilere vefa borcu ifa üstüne tereddüdünün olmadığını belirtti.

Bazı programları dolayısıyla Ağrı’ya mevrut ve Valilikte ilgilendiren çekicilik yöneticileriyle değerlendirme toplantısı fail Kirişci, ardından öğretmenevinde 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Bakan Kirişci, gazilerle buluşmasında yaptığı konuşmada, ülkeyi canı ve düşünce pahasına vatan kılanlara minnettar olduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin daraç içinde ve dışında yıldırı gruplarına cebin uğraş verdiğinden bahseden Kirişci, şöyle konuştu:

“Allah askerimizi, polisimizi ve vatan için vazifesini ödeme eden mecmu kardeşlerimizi gelişigüzel tür beladan dulda eylesin. Milletimiz üzere Malazgirt Zaferi eke ayrımsız dönüm noktasıdır. Söğüt’te toprağa Osmanlı çınarının dikilmesi aynı dönüm noktasıdır. Fatih’in ‘surları geçilemez’ denilen İstanbul’u fethi, hoppadak bizim amacıyla değil, tamam dünya üzere çağları böldüğümüz ayrımsız ayraçtır. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirttiğimiz harpler ve sonrasında Kurtuluş Savaşı tıpkısı dönüm noktasıdır. 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı birlikte tarihimiz için kritiktir ve en üst 15 Orak Ayı, yeniden bizim amacıyla tıpkısı dönüm noktası olmuştur. 15 Orak Ayı 2016’dahi ülkemizin bağımsızlığının tehlikeye düştüğünü gören tümce, vatanı esirgemek amacıyla tıpkı an bile korkmadan sokaklara daha çok. O akşam bu milletin yurt için neler yapabildiğini bütün dünyaya gösterdik.”

“Gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının gelişigüzel alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz”

Kirişci, darbe girişiminde Türkiye Şişman Milet Meclisi’nin de bombalandığını hatırlatarak, Türk milletinin aslında topyekun tıpkı gazi milleti olduğunu dile getirdi.

Vatan tehlikeye girdiğinde milletin hep birlikte bile mücadele verdiğini nâkil Kirişci, şöyle devam etti:

“Tarihimiz tanınmayan kahramanlarla kırcı. Zaman Küçük Asya topraklarına bibi ‘vatanımız’ diyorsak, o kahramanlar ve o kahramanları yetiştiren ailelerinin sebebiyle. Eren şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Yurt toprağında özgürce aldığımız her nefeste onlara borçlanıyoruz. Vefa borcumuzun bire bir nişanesi adına şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının her alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle gazilerimizin kendileri yahut yakınlarından birine ve martir yakınlarımıza kamuda istihdam imkanı getirdik. Bu kapsamda 47 binin üstünde gazimiz ve gazi yakınımız ile martir yakınımızın kamuda istihdamını sağladık.”

Ücretsiz gezi kartı sunulan gazi ve gazi yakınlarının sayısının 210 bini geçtiğini anlatan Kirişci, gazilerin ilaç, takma ve gayrı tedavileri üzere arttırma sevap üzere eklenmiş ifa alınmadığını hatırlattı.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun emniyet, burs ve yurtlarından yararlanma üstüne gazilerin ve şehitlerin çocuklarının önceliğinin olduğunu anımsatan Kirişci, “TOKİ konutlarında şehit ailelerine ve gazilerimize türe tanınmıştır. Bu adalet Kıbrıs gazilerimize de verilmiştir. Şehitlerimizin türe sahipleri ile gazilerimize tıpkısı hane ile merbut doğmak için faizsiz emlak kredisi hakkı sağlanmıştır. 2022 üzere bu nicelik 241 bin TL’dir. Hükümetimizin, devletimizin şehitlerimize ve gazilerimize olan vefa borcunu ödeme üzerine bildirme alelade bir tereddüdü olmamıştır, olmayacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Programa, Vali Osman Varol, Şehremini Müddeiumumi Sayan, İl Itimat Müdürü Nihat Özen, İl Jandarma Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, DOĞRU Fırka Ağrı Mebus Ekrem Çelebi bile katıldı.Share: