Tababet fakültesini kazanan Faris, bıçaklı kavgada öldürüldü (2)

VEKIL SOYLU BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

İnsan Adalet ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Umumi Başkanı Bülent Saika, Hatay’bile cemaziyelevvel kimliği açıklanmayan kişilerce bıçaklanarak öldürülen Faris Muhammed Aldatma-Şanlı’nin Narlıca Mahallesi’nde dinç annesini ve kardeşlerini konuşma etti. Yıldırım, aileye başsağlığı diledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bile Saika’ı çökertme telefonuyla arayarak Faris’in kardeşi Hassun Hıyanet-Uca ve ailesine başsağlığı diledi.

CİNAYETTEN 1 HAFTA ÖNCEKI TARTIŞMA ÇIKMIŞİHH İnsani Arkalama Vakfı Umumi Başkanı Bülent Saika elan sonra olaya ait açıklamalarda bulundu. Faris Muhammed Şike-Ulu’nin Ecnebi Öğrenci Sınavları’nda (YÖS) tam nokta alarak Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını kaydeden Saika, şunları söyledi:

“Fabrikada çalışırken ufak bire bir ağız dalaşı olmuş, o tartışma sırasında vuran çocuğun annesine biraz eli değmiş bilahare ‘Sen benim annem gibisin’ demiş, özür dilemiş. Zira şehit çocukları, yetim çocuklar anneye önem verirler. Ancak aradan 1 hafta, 10 dönüş geçiyor. 5 sevimli önünü kesiyor, 2’si kollarından tutmuş önceki dövmüş bilahare bıçaklamışlar. Bu çocukların kafasına bu kini, bu kin tohumlarını kim serpti? Âdem insan adamlar ırkçı söylemleri yaygınlaştırdılar. Tıpkı yetim çocuğumuza bu büyüklüğünde say verdik, bunlar Türkiye’de yetişti, bunlar Türkiye’yi biliyorlar. Tababet fakültesine kadar geldiler ve demincek o yol söylemleri yüzünden, bu fuzuli mafya dizileri yüzünden bu çocuğumuz aramızdan ayrıldı. Sakim milyona yakın yavru şu anda Türkiye’de korkudan okullara gidemiyor bu rasist söylemler yüzünden. Sistem başını ellerinin arasına alsın düşünsün. Nelere sebep olduk? Bu bıçağı kullanan büyüklüğünde bu bıçağın kullanılmasına amil olanlar de eli kanlıdır. Hepsini lanetliyorum. İnşallah tıpkı henüz hakeza bire bir husus olmaz ve beraber bu maksat ve tiksinti söylemini yaygınlaştıran kişiler kim olursa olsun, siyasal parti lideri, sivil toplum kuruluşu başkanı, hepsine sesleniyorum. Bu söylemler yüzünden füru ölüyor, ayrıntılar okula gidemiyor ve sonuçta hepimiz kaybediyoruz”Share: