Suriyelilerin ülkelerine fahri gabi dönüşü sürüyor

Eğreti dulda kapsamında Türkiye’birlikte kâin Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren yetişek, esenlik, asayiş kuruluşları, yerli meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin bile desteğiyle herhangi bir güzeşte dönüş sığa ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine müteveccih operasyon, kazançlı hayatın bile canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda farklı illerde zihayat ve ülkelerine göstermek isteyen Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Barhana İdaresi Müdürlüğü Gönüllü Ferasetsiz Çağ Merkezine gelerek Fahri Idraksiz Çağ İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin arkası sıra Suriyeliler, çizi kapılarından çıkış işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak sakıncasız hale getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “güvenli, gönüllü ve havalı gabi dönme” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insanca yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla gelecek dönemde fahri köylü ahit sayılarının elan da artacağı öngörülüyor.

“Güvenli, gönüllü ve çalımlı vurdumduymaz çevrim” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Yemeden Içmeden bu sene dönem yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Güzeşte sene aynı dönemde bu aynı 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise tahminî 1000 ila 1500 arası dirilik Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri vurdumduymaz dönüşünü sağlayacak çekim ve projelerin çalışmaları dahi yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan çevirmek üzere Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den kıvançlı kaldığını tamlayan Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına bindi için gidiyorum. Orada bir ülkü, terör bulunmayan.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na gelen bir grup Suriyeli de işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 sene önce Suriye’deki olaylardan ufuk Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Hazar Pınarı Harekatlarıyla nahiye terörden temizlendi. Bilcümle akrabalarım ve ailem demin Lif Abyad’ta hamaset ve geçim süresince yaşıyorlar. Ego da 3 yıl aradan sonraları ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla hayat ortamında yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği rabıt kontak üzere hepsine teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mecit Nayif ise 3 yıl önce Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım deminden Resulayn’da. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada huzur var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede tıpkısı baskı olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: