Süleyman Çelebi vefatının 600. yılında anıldı

Osmangazi Halk Terbiye Merkezi tarafından, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı dolaysıyla program düzenledi.

Vesiletü’n -Halas (Mevlid-i Lahut), yazarı Süleyman Çelebi’yi Muradiye Eşkâl Binasında anma programına çokça sayıda kursiyer ve davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını işleyen gurur müdürü Mehmet Köse, “Süleyman Çelebi bu topraklarda yetişen, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sevgisini sunu veciz aynı şekilde gönüllere nakşeden bir umu eridir. 2022 yılının, UNESCO 41. Genel Konuşma kararıyla ülkemizin önerisi Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Şimal Makedonya, Romanya ile Ukrayna’nın desteğiyle Süleyman Çelebi’nin Vefatının 600. Yıl Dönümü namına anma ve kutlama programına alınmış olması bahtiyarlık vericidir.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Köse, Süleyman Çelebi’nin, 1409 yılında kaleme aldığı Mevlid-i Mübarek eserinde işlediği konuları, ayet ve hadislerle kurnazlıkla desteklemesinden anlaşılmakta olduğunu vurgulayarak, “Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Mukaddes’i 1409 yılında Bursa’da kaleme almış, iri bire bir aşkla Hz. Peygamber’in sevgisini ötme edecek ve onun hayatının kâh bölümlerini içine alacak şekilde geliştirerek eserini tamamlamıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Sade tıpkı Türkçe ile yazılmış olan eserde, düşünüm, bilgi ve duyguların çok sanatkarane tıpkı üslüpla anlatıldığını belirten Köse, Süleyman Çelebi’nin ifadelerine, dini heyecanına sadık olarak gelişip zenginleşmiş ve ona dönemin çizgisini aşan şahsi ve artistik özel bire bir üslüp kazandırdığını aktardı.

Programa katılan kursiyer ve davetlilere Mevlid şerbeti ağırlama edildi.

Share: