Sudan’daki askeri liderler, geçiş döneminin kurumlarını sivillerin kurması konusunda anlaştı

Sudan Irade Konseyi Başbuğ Yardımcısı ve Acul Bindi Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti, konsey başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah ahali-Burhan’ın irade konseyi başkanını, başbakanı ve bakanları sivillerin seçmesini kabul ettiğini söyledi.

Çabuk Destek Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre Senet ve Hımidti, geçkin tıpkısı güruh gerçekleştirdi. Görüşmede ikili, askeri kurumun yöntem sahnesinden çıkması ve esas görevlerini hesabına getirmesi konusundaki geçmiş taahhütlerine vabeste olduklarını yineledi.

Toplantıda iki lider, sivillerin, kaime konseyi başkanını, başbakanı ve bakanları seçmesi gerektiği konusunda değişmez kendisine uygun kaldı.

Hımidti, devrimci güçlerin intikal döneminin görevlerini kök tıpkı demokratik dönüşümün temellerini atacak şekilde bitirmek amacıyla ağız ağıza sivil tıpkısı hükümet kurmayı kabul ettiklerini dile getirdi.

Geçiş döneminin karşı karşıya olduğu zorlukları ortadan soldurmak ve dengeli bire bir demokratik şevket nesir etmede halkın isteklerini akdetmek için tüm Sudanlılar ortada koordinasyon ve hareket birliğinin önemini vurgulayan Hımidti, ülkenin asayiş ve istikrarını müzaheret etmek amacıyla faik milli çıkarlara evleviyet verilmesi çağrısında bulundu.

Cıvıl Cıvıl, güvenlik ve kalıcılık tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime el koymuştu.

Share: