Sudan polisi, cumhurbaşkanlığına üşüşmek talip göstericileri gaz bombasıyla dağıttı

Sudan polisi, sivil yönetim talebiyle başkent Hartum’da sokaklara sâdır ve cumhurbaşkanlığı sarayına ilerleyen protestoculara doğal gaz ve ses bombalarıyla engelleme etti.

Hartum ile çevresindeki Umdurman ve Bahri kentlerinde askeri idare karşıtı sloganlar atan yüzlerce eylemci, çok sayıda caddeyi barikatlarla trafiğe kapattı.

Güvenlik güçleri ise göstericilerin çevre şehirler ve banliyölerden başkent Hartum’a ve kritik noktalara ilerleyişini engellemek üzere Hartum ile kuzeyini birbirine bağlayan Mek Nimir köprüsü ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve ordunun genel karargahına çıkan yollarda açar geçişine müsaade vermedi.

Bazı noktalarda toplanan ve buralardan cumhurbaşkanlığı sarayına akım fail grup, polisin gaz ve gürültülü bombalarıyla müdahalesi sonrasında mesafe sokaklara dağıldı.

Kalabalık, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Ordu, güvenlik tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime ahali koymuş, yabansı hal zar ederek başvekil karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların hesabına yıpranmamış isimlerin getirildiği ülkede askeri dümen, aylardır elan aynı başbakan belirleyemedi.

“Darbe” kendisine nitelendirdikleri engelleme ve sonrasında alınan kararlara tepki gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini talip askeri dalavere karşıtı grupların protestoları sürüyor.

Geçiş dönemini müdür Irade Konseyi’nin başındaki askeri liderler, darbe iddialarını reddederken, iktidarı 2023’te latif hükümete devretmeyi taahhüt ediyor.

Share: