Sudan, BM Umumi Sekreteri Guterres’i ülkede “politik sahneyi karıştırmamaya” çağırdı

Sudan’ın Birleşmiş Milletler’deki (BM) temsilcisi Büyükelçi El-Haris İdris, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sudan’daki siyasi durum ile ilgili raporunu eleştirerek, Guterres’i nötr kalmaya ve Sudan’dahi bir anlaşmaya varmayı geciktirecek şekilde yöntem sahnesini karıştırmamaya çağırdı.

Mürekkep Uluslar Güvenlik Konseyi (BMGK), Guterres’in BM Sudan’daki Intikal Bütünleşmiş Misyonu’nun (UNITAMS) ülkedeki faaliyetlerini ele alan raporunu ahbaplık etmek üzere toplandı.

Büyükelçi İdris, Guterres’in raporu ile ilişkin yaptığı konuşmada, “Sudan Silahlı Kuvvetlerinin politik geçişe sadık ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Senet, ihtilalci ve sivil güçlere kayran yüklemek ve tıpkı teknokrat hükümeti inşa etmek amacıyla politika sahnesinden çekildiğini açıkladı.” diye niteleyerek konuştu.

“Rapor bir nice durumunda direkt uzaklaştı”

BM Umumi Sekreteri Guterres’in raporunun bir nice durumunda aracısız uzaklaştığını ileri süren İdris, “Ülkemde barışın inşası, siyasi sahnenin karışmaması ve uzlaşmanın gecikmemesi için siyasal tarafsızlık gerektiriyor.” dedi.

Raporun bulunmayan mesabesinde olduğunu rapor fail İdris, “Ifade, sadece göstericiler arasındaki yaralılar ve ölülerden bahsetti. Polis tarafındaki mağdurlar zikredilmedi. Ayrıca bilgiler, Başsavcılık gibi resmi kaynaklardan alınmadı.” değerlendirmesini yaptı.

İdris, BMGK’nin 15 üyesine ve arsıulusal topluma Sudan’ın mevcut krizinin üstesinden gelmesine arkalamak için finansal ve insancasına destek terazi çağrısı yaptı.

Guterres’ten Sudan’daki askeri liderlere “siyasa sahnesinden çekilin” çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, 9 Eylül’de, 6 Mayıs 2022 ile 20 Ağustos 2022 ??arasında Sudan’daki gelişmeleri ele alan raporunda, Sudan Buyruk Konseyi Başkanı Abdulfettah halk-Hüccet ve yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti’yi siyasa sahnesinden çekilmeye çağırmıştı.

Sudan’daki tekmil siyasetçileri ulusal çıkarları ön planda tutmaya ve mevcut siyasal çıkmazdan aynı çıkış yolu bulmaya çağıran Guterres, protestoların çoğunun barışsever olmasına rağmen, asayiş güçlerinin mahiyet mermi, ayn yaşartıcı doğal gaz bombası, basınçlı su, korse kurşun ve gürültülü bombası kullanmaya devam ettiklerini ve bunun bile can ve dünyalık kayıplarına ve yaralanmalara misil açtığının altını çizmişti.

Kalabalık seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Sudan’birlikte Kalabalık, asayiş ve kalıcılık tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime halk koymuş, alışılmadık çözme car ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Kaime Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Senet, 4 Temmuz’bile, sivil güçlerin sivil bire bir hükümet üzerinde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçgen mekanizma” himayesinde hesaplı siyasal müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Hisse Senedi, sivil geçiş hükümeti kurulmasının ardından Irade Konseyinin feshedileceğini ve güvenlik ve savunmadan mesul olacak Faziletkâr Savunma Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te seçilecek hükümete devretmeyi taahhüt ediyor.

Share: