Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic ile düet görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile benzeri araya geleceği ve görüşmenin peşi sıra dahi eş matbuat toplantısı düzenleneceği belirtildi. Yeniden bir ahit Stoltenberg’in Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic ile da görüşeceği ve konuşma sonrasında eş basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

BORRELL, LİDERLERİ BRÜKSEL’E NIDA ETMİŞTİ

Öte yandan Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginliğin ardından Avrupa Birliği (SUTAŞ) Dışişleri ve Düzenlilik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Reisicumhur Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti’yi 18 Ağustos’ta Brüksel’e nida ettiğini duyurmuştu. Borrell, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada “Vucic ve Kurti’yi 18 Ağustos’ta Priştine ile Belgrad arasındaki gidişatı ahbaplık etmek üzere Brüksel’e nida ediyorum” ifadelerine düzlük vermişti.

NE OLMUŞTU?

Sabık günlerde Kosova’dahi işlek Sırplar karışma herksin Kosova kimlik ve plakasına cemaat olması zorunluluğu getirileceği bildirilmesi sonrasında Kosova ve Sırbistan ortada gerilim yaşanmış, iki taraftan dahi konuya dair meşruhat gelmiş ve NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) da izah yaparak istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye amade olduğunu duyurmuştu. Elan sonradan Kosova hükümeti, çizi kapılarına giden yollara konulan barikatların kaldırılmasının peşi sıra gerginliğe bozukluk olan uygulamayı 1 Eylül’e tecil kararı almıştı.

Share: