Soylu, Kurnaz ve Deniz Boyu Asayiş Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’deki polisevine yönelik saldırıya ait, “karşı karşıya kaldığımız terör eylemi bir nice foyayı ortaya çıkarmış oldu.” dedi.

Bitirmiş ve Yaka Asayiş Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde aynı müzakere yapan Aristokrat, 6 bin 829 öğrencinin öğrenim göreceği akademik yılın kıvrak olmasını diledi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde gidiş geliş kazasına engelleme fail güllabi ekibine otomobilin çarpması sonucu şehit sakıt Jandarma Uzatmalı Çavuş Hüseyin Cerit’e Allah’tan yağmur dileyen Soylu, Cerit’e çarpan aracın sürücüsünün kaza esnasında alkollü olduğunun tayin edildiğini bildirdi.

Aristokrat, akademinin uyanık teşkilatı ile düzenlilik birimlerinin yüz akı olduğunu ve kurulduğundan beri şişman gelişme ve başarıya imza attığını söyledi.

Bakan Soylu, Batı’nın, ürettiği “toptan güvenlik” meselesini fasletmek istemediğini ve terör örgütlerine mütenevvi alanlarda bindi verdiğini tabir etti.

Avrupa’daki maden ticaretinin PKK aracılığıyla yönetildiğini anlatan Aristokrat, “Avrupa’da mızrap satan PKK örgütü olduğu kabilinden PKK mağaralarında sentetik metal haplar ele eylemek bizim neredeyse rutinimiz haline gelmiştir. Elan bu sabahleyin Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde bir taraftan kaleş aynı taraftan metal maddeler ele geçirilmiştir.” dedi.

Soylu, göçün hemen Türkiye ile komşu ülkeler arasındaki eksen meselesi olmadığını ifade ederek, “Veli Denizi, Akdeniz mezarlık oldu. Bunu görmeyen ayrımsız dünya var. ‘Mış’ kabil işleyen, ‘Üç kuruş, ilkokul kuruş gönderirsem meseleyi çözebilirim, özlük toplumuma ben ayrımsız şeyler yapıyorum’ anlayışını ortaya koyan Gün Batısı ile cebin karşıyayız. Globalleşme hüsran noktasındadır. Avrupa diye niteleyerek tıpkı madde yoktur, Amerika’nın vagonudur.” diye niteleyerek konuştu.

Avrupa’nın enerji üzerine yaşadığı sıkıntılara üstelik değinen Aristokrat, “Avrupa’ya giden arkadaşlarımız, aranızda kimi derslere giren arkadaşlarımız var. Fransa’birlikte paltolarla ders veriyorlar.” dedi.

Mersin Ağacı’deki polisevi saldırısına ilişkin tartışmalar

Aristokrat, Batı’nın teröre bindi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Mersin saldırısı sonrası ortaya koyulan tartışmaları bütün bu arada izliyoruz. Evvel toplumsal medyada aynı video dolaştı. Ihtimal de halkoyu ilk defa tıpkı teröristi bu ölçüde enli ve kemiksiz tıpkı şekilde izledi ve esas yüzlerini gördü. Silah ve bomba eğitimi almış, bahis konusu eylemin hazırlığında parmağı olan, mecazi anlamda söylemiyorum, aracısız pus izi olan, bambaşka eylemler yapacağını birlikte ifade fail benzeri kadın terörist gördük. Bu izah sonrasında bize, ‘Eylemi özne o muydu, ötekisi mıydı? Heybet yanıldı mı, yanılmadı mı?’ konusunu tartışmaya çalıştılar. Bire Bir ihtilaf partisi ilk kez tıpkı yıldırıcı üzere DNA raporu istedi. Bambaşka aynı şeyi tartıştırmadılar.”

Aristokrat, olayın arkası sıra bala nöbetleri, CHP’nin Mevkuf Gazeteciler Raporu, terörle mücadele kapsamında nelerin yaşandığı ve yıldırı örgütlerine ne desteklerin verildiğinin tartışılmadığını vurgulayarak, “Amma ‘Paramotor o büyüklüğünde uçan mı?’ diye niteleyerek uzman kesilmesini bildiler.” dedi.

“Tutuklu Gazeteciler Listesi’nin birlikte tıpkısı bölümüne benzemek zorunda kalacağız”

Teröristlerin etkisiz kuzuluk getirilmesi yahut yakalanmalarının ardından İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde ne kategoride kayran aldıklarına baktıklarını hatırlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demincek bire bir şeye elan bakmamız aklımıza geldi, artık Tutuklu Gazeteciler Listesi’nin da tıpkı bölümüne çağrıştırmak zorunda kalacağız. Bu terör saldırısında kendiliğinden PKK ve KCK’nın elinden, dünyaya ve Amerika’ya müteveccih aynı doküman henüz derkenar oldu. O de Suriyeli namına nitelendirilen teröristin, resimleriyle beraber ayrımsız YPG elemanı olduğunu ve YPG elemanının gelip burada eyleme karıştığını PKK itiraf etmiş oldu. PKK ile PYD ortada bir bandaj bulamayanlar bir anda Itimat Umumi Müdürlüğü İstihbarat Kat Başkanlığımıza koşup, ‘Mersin Ağacı’deki eyleme müdahil silahların saf numaralarını istiyoruz’ diyerek telaşa kapıldılar. yüz yüze kaldığımız terör eylemi birçok foyayı ortaya çıkarmış oldu.”

Aristokrat’nun konuşmasının arkası sıra, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çipo, akademik yılın geçmiş dersini verdi.

Törene Cingöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Kilolu, Inanma Genel Müdürü Mehmet Patal, Ankara Valisi Vasip Delicesine, Kurnaz ve Sahil Asayiş Akademisi Başkanı Korgeneral Nuh Köroğlu, Polis Akademisi Başkanı Yılmayan Çolak, Ankara Itimat Müdürü Mülk Yılmaz ve öğrenciler katıldı.

Share: