Sonuç an gündem: BAŞBAĞLAR KATLİAMI DAVASI YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

BAŞBAĞLAR katliamıyla ait 2019 yılında başlatılan eskimemiş soruşturmanın peşi sıra açılan 1’i tutuklanmadan, 20’si firari, 21 sanığın yargılandığı davanın geçmiş duruşması, zaman Erzincan 2’nci Kilolu Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada SEGBİS ile dinlenen davanın tutuklanmadan sanığı S.T. (56) ünlü eş, suçlamaları kabul etmedi. 38 mağdurun 15’ini dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı sav dosyalarındaki kalık hususların giderilmesi üzere 19 Aralık’a erteledi. Erzincan’ın Kemaliye ilçesine mecbur Başbağlar köyünde 5 Orak Ayı 1993 tarihinde PKK’lı teröristler, 33 sivil vatandaşı martir etti. O dönem yürütülen soruşturmanın peşi sıra 20 sevimli hakkında sevgili açıldı. İzmir’da Kerem Güvenlik Mahkemesi’nde görülen davada, 2 emanet üzerine mahkumiyet kararı çıktı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı 2019’de dosyayı baştan açtı. 3 yıllık görgüsüz düzentileme sonucu yıpranmamış delillere ulaşıldı. Katliamda sorumluluğu bulunduğu ve terör örgütü PKKKCK üyesi oldukları belirtilen 21 kaba tek tek tespit edildi. Anket kapsamında şüphelilerden S.T. gözaltına alındı, diğerlerine ise ulaşılamadı. S.T., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Firari 20 sakil karşı ise yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından S.T. ile katliamda sorumluluğu mevcut ve yıldırı örgütü PKKKCK üyesi oldukları tespit edilen firari A.Ç., A.T., C.Ş., D.K., D.S., E.M., E.K., F.Y., H.S., H.A., H.Y., İ.H.A., İ.T.Y., M.İ., M.D., M.A., N.Ö., S.Ö., S.T., Ş.Ö. ve Ü.B. için ‘Devletin egemenliği altında kâin topraklardan tıpkısı kısmını, oran idaresinden ayırmaya çalışmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle ülkü açıldı. İddianamede, daha önce bir nice farklı eylemlere katılan yıldırı örgütü üyelerinin birlikte ifadelerine meydan verildi.

DAVANIN İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Sanıkların yargılanmasına bugün Erzincan 2’nci Yoğun Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada, İstanbul Adliyesi’nden Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuklanmadan maznun S.T. ile 4 şahit dinlendi. S.T. savunmasında, suçlamaları reddederek saldırıda kendisinin olmadığını öne sürdü. Duruşma heyeti, 38 mağdurdan 15’inin da ifadesini aldı.

Duruşmayı DÜRÜST Parti Erzincan Saylav Hisse Senedi Çakır, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Başbağlar Köyü Muhtarı Ulu Akarpınar ve çok sayıda yurttaş ile katliamın mağdurları izledi. Mahkeme bitmeme ederken verilen arada izah işleyen mağdurların avukatı Valör Kartal, 2 Temmuz 1993 Madımak ve maalesef 5 Orak Ayı 1993 Başbağlar budunsal ve akide ekseninde emperyalistlerin gölgesinde gelişen iki çığlık vakadır. Gerçekte tamam Türk Milleti evlatları etnik ve inanç ekseninde bu olaydan uzaklaşarak Türk vatanının bütünlüğü, Türk Milletinin birliği, dirliği, bolluk ve huzuru Türk Devleti’nin sonsuzluğu ve ati nesillerimizin insani yaşaması üzere açıkgöz olmaya nida ediyorum. 21 sanığın bir anda tutuklanmasını bekliyorum. Adli taharri şartı ile azade bırakılan kişinin tutuklanmasını istiyoruz. Tutuklandığı zaman birçok kişiler ortaya çıkar. Şu anda kaçıyor. Bulunan ifadelerde birlikte zımnen bu işin içinde. Bildirme önemlisi Ankara Oran Asayiş Mahkemesi 199921 asıl sınırlanmış sevgili dosyasının bu dava dosyasının içine girecek çünkü PKK yıldırı örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan zevatın bu sav dahi yargılanmasını istek ediyorum. Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Çünkü doğrusu adada de tabir ettiği kadar Şemdin Sakık’ın bile iddianamedeki ifadesi bu durumu çıplak ve kemiksiz ortaya koyduğu üzere PKK yıldırı örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi ve başkanı halen başkanlığı devam etmektedir. Türk Milletine sesleniyorum. Eke Türk Milletini rejim iddiasında görevli olanlar izzet ve millet mücadelesinde ininde hangi pahasına olursa olsun terör namevcut edilmelidir diyerek konuştu.

‘KATİLLER BULUNSUN, CEZALANDIRILSIN’

Olayın mağdurlarından o dönem 12 yaşında olan Mehmet Kayaç (41), ’30 yıl bilahare gelen geç kalınmış bire bir adalet için de tığ zat savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları adına gelsin. Bu bizim içimizi hiçbir ant soğutmayacak. Katliamda 12 yaşındaydım. Halen acısını yaşıyoruz. Halen önce günkü kabil acısını yaşıyoruz. Bizim acımızı hiçbir öz dindiremeyecek. Katiller bulunsa de dinmeyecek ama tığ savlayıcı olamaya bitmeme edeceğiz. Hakkımızı arayacağız. Şikayetçi olacağız dedi. Mağdurlardan Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Mürtefi Dikkaya de ‘O tarihte açılan sorun 1997 yılı Ilk Teşrin ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’birlikte de o tarihte kurmaca aynı mahkemede ahbaplık skandalları ile komple bire bir şekilde kapatılmıştı. O çağ devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet almak bize zul geldiği üzere o dönüş acımızı de o skandalları da içimize gömmüştük. Ancak bugün 2019 yılından beri incelenen, babayiğit savcılarımızın iddianamesi onları kutluyorum. Tebrik ediyorum. Mahkeme heyeti marifetiyle kabul edildi. O çağ akamete uğrayan umutlarımız bugün gene baştan yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim; hak hakkı ile görünme boy bos. Katliama katılan temas kim varsa bu basık yıldırı örgütü mensuplarının kâffesi cezalarını bulur. Bunların cezalarını bulması de diğerlerine da eş peki. Türkiye’birlikte o kadar haddinden fazla faili muzlim davranışlar var kim özellikle bile 1993’te. Bunlarında inşallah failleri bulunur. Bire Bir henüz birlikte hangi Sivas hangi de Başbağlar hadiseleri yaşanmaz inşallah ifadelerini kullandı.

Davayı takip fail Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ise, ’29 sene önce yaşanan kırım halen değişen benzeri öz bulunmayan. Şehitlerimiz gönlümüzde yaşıyor fakat zaman tekrar kangren olan davamıza neşter vurulduğu amacıyla yetkililere teşekkürname ediyorum. Biz Türk adaletine inanıyoruz. Buradan bebek katillerine, yayılımcı güçlere sesleniyorum. Türkiye’yi Türk Milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Biz 29 yıl ilk dedik kim; ‘Başbağlar’ı unutmadık, unutturmayacağız.’ 29 sene sonraları yine davamız gündeme geldi. Bilcümle yetkililere ve emeği sabık herkese teşekkür ederim. Şüheda bizim şehitlerimiz. Bittabi ki kalın kafalı gelmeyecekler biliyoruz ama Ne mutlu Türk’üm diyene diyorum dedi. Tahminî 6 saat süren duruşmanın arkası sıra murafaa heyeti, S.T.’nin tutuksuz yargılanmasına ve yurt dışı yasağı konulmasına değişmeyen verip sav dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması amacıyla davayı 19 Aralık’a erteledi.

Share: