Sivri beklentisi balıkçıları av sezonuna ümitli girdiriyor

1 Eylül itibariyle açılacak av sezonu öncesi akıbet hazırlıklarını yapan Yalovalı balıkçılar, palamut beklentisi dolayısıyla sezona umutla giriyor.

“Vira besmele” diyerek akarsu ürünleri avcılığına başlayacak balıkçılar, av sezonu için serencam hazırlıklarını yapıyor. Teknelerini bakımdan nâkil balıkçılar, ağalarını üstelik av sezonuna hazır hale getiriyor. Yalova Forma Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, 15 Nisan itibariyle kâh avlanma yöntemlerine getirilen yasağın 1 Ilkgüz itibariyle sona ereceğini söyledi. Balıkçıların av sezonu hazırlıklarını yok etmek için olduğunu tabir eden Karataş, “Şu anda balıkçılarımız çetin bir şekilde iş yapıyorlar. Teknelerimizin bakımları yapıldı. 1 Ilkgüz itibariyle Yalova’daki teknelerimiz balaban oranda Karadeniz’e gidecek. Şu anda hazırlıklarımız bitti kadar” dedi.

“Ahali çarkıt balık araç”

Karataş, av sezonundan ümitli olduklarını anlattı. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu senenin balıkçıların imdi yüzünü güldüreceğini anlatım eden Karataş, şöyle konuştu:

“Karadeniz’deki palamut göstergeleri çok gür. Bu sene Tanrı şans ederse halkımız 1 Eylül’den itibaren daha gür, nitelikli ve bozuk balık yiyeceğine stabil gözle bakıyoruz. Gelişigüzel seneye göre biraz daha balığın verimli olduğuna dayalı göstergeler var. İnşallah oflaz peki, aşkın havalarımız esmez, balıkçı avlanır. Halkımız üstelik ucuza balık yer. Bu yaz bırakın dışardaki vatandaşı balıkçımız balık yiyemedi. Neden? 1 kilogram sardalya, 1 istavrit 100-150 liralık olunca balıkçı üstelik evine götürüp yiyemedi. Halkımız on paralık balık yememiştir. İnşallah 1 Ilkgüz itibariyle halkımız henüz pimpirik aynı şekilde balık kayıt inşallah.”

Bu av sezonunda balıkçı ağlarını markalama sisteminin çıkarıldığını anlatan Karataş, bununla ait ağırlık yaşandığını anlattı. Karataş, yaşanan sıkıntının çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bu yıl ağlarımızla ilgilendiren markalama sistemi bundan sonra. Bu markalama sistemini neye dayanarak yaptılar kooperatifler, birlikler namına tıpkı bilgimiz namevcut. Markalama sistemi nedeniyle pürüzler yaşıyoruz. Aynı vatandaşın 2 modül teknesi var, 2 teknede aynı ağı kullanamıyor ama sahipleri aynı. Bu markalama sistemini balıkçılara danışılmadan çıkarmışlar. Bunları Tarım ve Orman İl Müdürümüz üstünde çözmeye çalışacağız” diye konuştu. – YALOVAShare: