Sivas’ta Cömertlik Haftası kutlamaları başladı

Sivas’ta Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (SESOB) yapılan açıklamaya bakarak, SESOB Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret ve Uran Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Cesaret ve Kefillik Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Sevinçli Dursun, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Demirgil, burada yaptığı açıklamada, Cömertlik Haftası’nın 12-18 Ilkgüz tarihlerinde kutlandığını belirtti.

Cömertlik geleneğini neşelendirmek istediklerini aktaran Demirgil, “Ahilik sosyal hayat büyüklüğünde hesaplı hayatı üstelik yönlendiren, günümüzde hala geçerliliğini esirgeyici, bugünün şartlarında üstelik bir nice ülkede sağlanamamış adaletli, artağan ve akıbet derece domuzuna benzeri sistemi Türk toplumuna kazandırmış aynı kültürdür.” ifadelerini kullandı.

Ahiliğin sevgi, dostluk, beraberlik anlamına geldiğini ve esnafları birleştirdiğini vurgulayan Demirgil, şunları kaydetti:

“Ahilik, 800 yıl evvel Cömert Evran Ege tarafından müesses benzeri teşkilattır. Gelenek ve ananelerimize topluluk çıkmak amacıyla mücahede gösteriyoruz. Alt Kurul üyelerimizle ziyaretlerimizi yapıyoruz. Ziyaretlerimizde yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına ödül sunma ediyoruz. Antrparantez huzurevinde küsurat büyüklerimizi ve celil çınarlarımızı ziyaret ederek dualarını alacağız. Berberler ve Kuaförler Odamızın organizasyonu ile da büyüklerimizin saç ve bakımlarını yapacağız. Ayrıca rahmetlik olan esnaf ve sanatkarlarımızı için da mevlidi lahut okutacağız.”

Share: