Sivaslı Rençper: Hayvancılık Bitti, Tığ bile Bıraktık Bırakacağız. Hep Ahır Doluydu, 4 Lime Hayvanım Kaldı

ZEHRA DEĞİRMENCİ

CHP Umumi Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Sivas’ın Divriği ilçesine kapalı Çukuröz köyünde çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çukurözlü benzeri ekinci, “Hayvancılık bitti, tığ dahi akıbet dönemiyiz elhak, bıraktık bırakacağız. Bire Bir işe girip çalışmayı düşünüyorum amma hareket birlikte namevcut elhak. Hangi yapacağımızı bilmiyoruz. Fellah ağırlık durumda. Tığ bittik, bizi bitirdiler. Halimizi görüyorsunuz. Bilcümle ahır doluydu, 4 sunum hayvanım kaldı” dedi. AKP iktidarına seslenen Sarıbal ise “kara kış geliyor, eğer bu politikayla giderseniz seneye bu ülkede hangi süt üreten kalır hangi hayvancılık kalır. Siz, bu ülkenin gıda güvenliğini ecnebi tekellere teslim ediyorsunuz. Çevrim sağlık, paranız üstelik olsa araç, içecek bulamazsınız” diyerek konuştu.

CHP Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Sivas’ın Divriği ilçesine kapalı Çukuröz köyünde çiftçileri müzakere etti. Sarıbal, hayvancılıkla uğraşan bire bir ailenin ve Türkçe öğretmenliği mezunu olduğu halde atanamadığı amacıyla çobanlık yapan Değer isimli gencin sorunlarını dinledi.

Elan önceki süreçlerde yaklaşık 50-55 tane hayvanı olduğunu belirten dikici, şu an 4 parça hayvanının kaldığını söyledi. Değme yıl tahminî 400 dönüm ilk teşrin yaptığını ancak bu sene 100 dönüm teşrinievvel yapabildiğini ve gelecek yıllarda onu de yapmayacağını söyleyen ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayvancılık bitti, tığ birlikte serencam dönemiyiz doğrusu, bıraktık bırakacağız. Üç çocuğum var, eşim var, şüphesiz geçineceğiz bilmiyorum. Tıpkısı işe girip çalışmayı düşünüyorum ama hisse senedi dahi namevcut doğrusu. Hangi yapacağımızı bilmiyoruz. Çiftçi tahakküm durumda. Tığ bittik, bizi bitirdiler. Halimizi görüyorsunuz. Bilcümle dam doluydu, 4 çıngı hayvanım kaldı. BAĞ-SEVIYE’u yatıramıyorum 4-5 yıldır. Keyif hizmeti alamıyorum. Parayı yatıramadığım için BENT-KUR ücretini de bilmiyorum. Hastalandığımız ahit gidip ücretli tedavi oluyoruz ya dahi evde hastalığımızı geçiriyoruz.”

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN ÇOBANLIK YAPARAK AİLESİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Türkçe öğretmenliği bölümünden 2015 yılında mezun olduğu halde atanamadığı için çobanlık yaptığını, evli ve üç sahibi olduğunu belirten Öz Saygı, “Hayatımı idame ettirebilmem üzere çareyi bu aha aradım, bu işi yapıyorum. Kendim üstelik memlekette hayvancılık yapıyorum, çokça hayvanımı sattım bu sonuç aynı yılda, burada birlikte bu işi yapıyorum. Yemleme pahalı, benzin çap; mala bakamıyorsun, sağlık gideri karşılayamıyor. Ego da burada 5-6 kamer çalışacağım. 100 gündür buradayım, 2,5 kamer henüz bu işi yapıp memlekete gideceğim, bu parayla tıpkısı sene boyunca ailemi geçindirmeye çalışacağım” dedi.

“ÇİFTÇİ 1 LİTRE SÜTLE 1 KİLO AĞIZOTU ALAMIYOR”

Çiftçilerin ve çobanın şikayetlerini dileyen Sarıbal ise şunları söyledi:

“Meranın ve yaylanın olduğu, köyün tamamının hayvancılık ve nebati üretimle uğraştığı Divriği, Çukuröz köyündeyiz. 16-17 merhale, burada hayvancılık yapıyorlar. Daha 3-4 sene öncesi 200-250 büyükbaşı olan karye, şu zaman ne efsus kim 75-80 başa sakıt durumda. Esbak Millî Süt Konseyi toplandı ve süte zam yapmama kararı aldı. Şu anda tıpkısı litre sütle bir kilogram yemleme alamıyor dikici. Kapsam böyleyse hayvancılık batıyor demektir. Bire Bir çiftçi besi hayvanını kasaba gönderdiği antlaşma, ayrımsız kilogram al etle 25 kilo yemleme alamıyorsa o rençper gene batıyor demektir. Çukuröz köyünde çokça açık aynı gerçeği tıpkı misil daha gördük. Millî Süt Konseyi’nin remiks yapmamasını anlayabilirim amma ‘tüketiciyi bahtiyar edeceğim’ diye niteleyerek üreticiyi mahvetmek, bedel ödetmek, olsa olsa akıl durgunluğudur ve rezalettir.

“ŞİMDİ ÇİFTÇİYİ DESTEKLEME ZAMANI”

Demincek çiftçiyi sübvansiyon zamanı. Yemleme sağlaması geçişsiz. Anif yem, etli yem sağlaması lazım. Bire Bir litre süte ayrımsız kilo yem farkını vererek sağlaması lazım. Tıpkısı kilo vücut karşılığı 25 kilogram yemleme; aradaki farkı sağlaması lazım. Yani çiftçi sadaka istemiyor. Alın teri döküyor, iş veriyor, sarikli gelip bu kadar zorun içerisinde aynı mücadele veriyor. Onların sesini yükseltiyoruz. Haramilere veriyorsunuz, çetelere veriyorsunuz, yandaşlara veriyorsunuz, saraylarda oturuyorsunuz ama halkı yoksulluğa, açlığa mahkum ediyorsunuz. İsyanımız bundandır. Bunun hep sorumlusunun AKP ve Saray iktidarı olduğunu biliyoruz. O yüzden bire bir öğün henüz hükümeti uyarıyoruz. kara kış geliyor, eğer bu politikayla giderseniz seneye bu ülkede hangi benzin üreten kalır hangi hayvancılık kalır. Siz, bu ülkenin besin güvenliğini ecnebi tekellere teyit ediyorsunuz. Çevrim dirimsel, paranız dahi olsa kayıt-meşrubat bulamazsınız. Yiyecek müstacel bindi istiyoruz. Üreticiler, ‘Kimseden sadaka istemiyoruz, mağrur ve insancasına varagelmek istiyoruz’ diyorlar.”Share: