Sivas balı ilki düzenlenen festivalde tanıtıldı

Türkiye’bile bal üretiminde 3. tam kayran düzlük Sivas’ta, il koordinesinde, uray, Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Temiz Yetiştiricileri Birliği yoluyla ilk defa bal festivali düzenlendi.

Atatürk Kongre Müzesi bahçesindeki festivalin açılışında mütekellim Sivas Valisi Yılmaz Balkır, şehrin dağlarının kekik, ovalarının çiçek koktuğunu söyledi.

Parıltı, “Yaylaları gelişigüzel zaman renklerle boyanan, seçkin karışından bereket fışkıran Sivas’ımıza bu festival çokça yakıştı. Serbest coğrafyası, akarsuları ve ensesi kalın bitki florasıyla Anadolu’nun gizli hazinesi Sivas, felah kaynağı balın da üretim merkezlerinden biridir. Faziletkâr rakımlı yaylaların, yeşilin seçkin tonuna eş tabiatın ve yüzlerce nev çiçek varlığının sofralarımıza sunduğu bu benzersiz lezzetin ünü mutluluk sınırlarını aşmış durumdadır.” diye konuştu.

YANLIŞSIZ Tümen Sivas Saylav Semiha Dikici, Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Ekincilik ve Orman Müdürü Seyit Nasip ile Öz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yahya Epsileli birlikte konuşmalarında Sivas balının tanıtımında şişman önem haiz festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmanın arkası sıra diyar protokolü stantları gezdi, ekmeğe bal sürme yarışmasına katıldı.

Festival kapsamında muhtelif kovanlarda balların sergilendiği ve satışa sunulduğu stantlar 3 zaman meydanda kalacak.

Share: