Sis altındaki Garp Karadeniz yaylaları güzün da ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, bozulmamış havası, gölleri ve manzarasıyla değme mevsim sunma çok yeğleme edilen rotalar ortada mevcut Düzce’deki yaylalar, sonbaharda bile günübirlik ziyaretçilere ve kampçılara karı sahipliği yapıyor.

Düzce’de mekân illere sınırı olan Yıldız Rum Dağları’nın kânunuevvel yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, gökçe yazın yemyeşil doğası ile haddinden fazla sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu ant sis altında kalan yaylalar, albeni sıcaklıkları düşmesine karşın ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya bitmeme ediyor.

Şehir gürültüsünden alarga etmek amacıyla özellikle İstanbul ve Ankara gibi ana şehir kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları arasında dolaşan misafirler, tabiat ve göl manzarası eşliğinde stres atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini kuşatan dağların tabloları aratmayan manzarasında dörtköşe ayakyolu geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı bozulmamış tutmak kaydıyla gelin”

Yoldaş grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı mevcut Pürenli Yaylası’na kamp yapmaya mevrut Emre Koç, AA muhabirine, internetten adamakıllı yorumlar okumaları konusunda buraya geldiklerini anlattı.

Kamp düzenlemek isteyenlerin Pürenli’ye mutlaka gelmesi gerektiğini tabir fail Koç, “Çevreyi, doğayı bozulmamış sancımak kaydıyla gelsinler. Natür harikası dört dörtlük bire bir saha, havası temiz, gölü, manzarası haddinden fazla iyicene. Burada 3-4 yayla var. Buraya ati olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve his yapmalarını referans ederim.” dedi.

Antrenör, Ankara ve İstanbul’da canlı insanların bozulmamış havaya ihtiyaç duyduğuna bel ederek, “Burada çokça aşkın oksijen var. Şehrin gürültüsünden okşamak isteyenler için bu bölge çok ideal bire bir yer. Doğası haddinden fazla mebzul, kuş sesleri eşliğinde dinlenme kampı tahsis etmek amacıyla biçilmiş kaftan diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Bura katıksız gidiş terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda artan 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu de hele İstanbul’dan birçok doğaseverin yaylayı müzakere ettiğini anlattı.

Misafirlerin tek muallel olmadığını dile getiren Somuncu, “Bir buğulanmış amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim amma oksijeni bu kadar bol yayla görmedim.’ dedi. Gerçekten burasının natürel tempo terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi adına haddinden fazla pir. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve çekicilik kilitsiz küreksiz olursa Akçakoca’dahi denizi birlikte görebiliyoruz. Yaylamız küçük çok domuzuna.” diye konuştu.



Share: