Şırnak’ta aşılanmamış hayvanları üzere yem bırakıldı

Şırnak’ta yaban hayvanları amacıyla yem bırakıldı

ŞIRNAK – Şırnak’ın faziletkâr rakımlı bölgelerine, etkin olan kar yağışı zımnında araç bulmakta zorlanan çandır hayvanları üzere ağızotu bırakıldı.

Şırnak Huy Esirgeme ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, bati kar yağışı dolayısıyla araç bulma sorunu çekecek aşılanmamış hayvanları üzere doğaya ağızotu bıraktı. Ofis Müdürü Orhan Sövme ile ekipler, Şırnak- Siirt Karayolu Gabar Dağı etekleri mevkiinde ağızotu çalışması yaptı. Büro Müdürü Orhan Küfür, Doğa Himaye ve Milli Parklar Şırnak Ofis Müdürlüğü kendisine seçme yıl olduğu kadar bu senede yem çalışmasını tehlikeli kış şartlarına sadık yerine başlattıklarını, kış mevsimi başlamasıyla bu arada manav, etçi, fırın, market ve pazarlardan toplamış oldukları atık yiyecekleri, yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğada muayyen alanlara bıraktıklarını belirtti. Sövme, “Bölgede bulunan çandır keçileri amacıyla yonca, savmak, kuşlar için mısır, buğday, sanatkâr kuşlar üzere et, kemikler, uzman hayvanlarımız üzere topladıklarımız atıkları burada yemleme faaliyeti için bırakmış bulunuyoruz. Ağırbaşlı kış şartlarında yemleme bulmakta takı çeken karışık hayvanlarımızın, köylere, iskân yerlerine inmelerini çalmak ve bulundukları ortamlarda yemlemelerini hatırlamak istiyoruz” dedi.

Idarehane müdürlüğü namına yapmış oldukları çalışmaların sonuçlarını kullanmak üzere foto alengir yerleştirdiklerini anlatım fail Sövme, kurulan bölgelerde hangi cins hayvanın ve bunun çeşitliliğini de öğrenmek niyetinde olduğunu kaydetti.

Share: