Şırnak Valisi Âlim: “Şırnak terörle mezkûr değil, yatırımıyla, sosyolojisiyle, kültürüyle, sonuç dönemlerde festivalleri ile haddinden fazla cepheli ayrımsız şehir olma…

Şırnak Valisi Bilim Adamı: “Şırnak terörle anılan değil, yatırımıyla, sosyolojisiyle, kültürüyle, sonuç dönemlerde festivalleri ile çokça cepheli bire bir kent olma yönünde ilerliyor”

Ilbay Osman Bilgin: “İsteseler bile Türkiye yüzyılıdır, istemeseler birlikte Türkiye yüzyılıdır”

ŞIRNAK – Şırnak’ta, “Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Barajların Sürdürülebilir Fırsatları” konulu bilgi şöleni düzenlendi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde arsıulusal geleneksel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği yılı çerçevesinde il ocak sahipliğinde “Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Barajların Sürdürülebilir Fırsatları” mevzulu serbest şümullü benzeri Sempozyum gerçekleştirildi. Cizre’de özel ayrımsız otelde gerçekleşen Sempozyumda mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, 21. yüzyılın Türkiye yüzyılı olduğunu söyleyerek, “İsteseler birlikte Türkiye yüzyılıdır, istemeseler da Türkiye yüzyılıdır. Şırnak terörle mezkûr değil, yatırımıyla, sosyolojisiyle, kültürüyle, sonuç dönemlerde festivalleri ile çokça cepheli ayrımsız şehir olma yönünde ilerliyor” dedi.

Canlı istihsal işinin arz pres gelişim olduğuna aksan fail Ilbay Bilim Adamı, “Tıpkı süreçtir, bir süt kuzusu kadar, ayrımsız çocuk gibi çağrıştırmak gerekir; özel alakadar olmak gerekir. Zımnında üreticilerimiz haddinden fazla kebir ve alıngan tıpkı görevi üstleniyorlar ve bu görevi yaparken de tıpkı zamanda Türk Somonu markası ile dünyaya somon satıyorlar. Esasen sattıkları somun değil, Ala satıyoruz. Bizim sattığımız ve çöz sularda alelade alanlarda üretip yavru ile büyütüp denizlerde daha bile büyüterek sattığımız somonun dünyada da çok tercih edildiği bilinmektedir. Ülkemizin kapasitesine baktığımızda alelhusus Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya dahi esasta üretimdeki bu oranı çokça henüz yukarılara çıkarabileceğini, Türkiye’nin üretimi içindeki payını çokça henüz erdemli oranlarda olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

“İlimiz açısından özellikle Beytüşşebap, Uludere bölgesi başta almak üzere yine Ulusu Barajı’mızın bulunduğu alanda çokça gösterişli benzeri üretim kapasitesinin olduğunu biliyoruz” diyen Vali Bilimci, “Hele bulunduğumuz bölgede bu bölgelerle ilgili algının olumsuzluğu nedeni ile üreticilerimiz, sermayedarları ve bu işi bilenler bu bölgeye gelmediler ve bizde nida etmedik. Amma bu süreçten sonra bu bölgenin güvenliği ile alakalı üreticiler birliği başkanımızın oturup bize hava attığı Fethiye’den yahut Bodrum’dan düzenlilik kendisine on paralık aynı farkımız bulunmayan. Siz Fethiye’bile kuşkusuz denize bayındır girebiliyorsanız, orada üretimle ilişik şüphesiz Seydikemer’e gidebiliyorsanız burada da Uludere’ye, Beytüşşebap’a o şekilde gidip gelebilirsiniz. Siz yeter ki burada üretin” şeklinde konuştu.

Panele Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cizre Kaymakamı Baylan Demir, Şırnak Üniversitesi Rektörü Abdurrahman Alkış, Akarsu Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Eşkal Birliği Başkanı Faruk Coşkun, yatırımcılar ve ilgilendiren gurur müdürleri katıldı.

Share: