Silvan şehidi Mehmet Uca Sarak’a şiir bestelendi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde görev yaptığı birliğe bayramlaşma törenine giderken PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Ulvi Sarak yerine türkü bestelendi. Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu marifetiyle kaleme alınan şiir şehit Mehmet Mürtefi Sarak’ın anılarının yaşaması için özel olarak hazırlanan odasında ağabeyi Nedim Sarak yoluyla tasdik alındı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, sivil kıyafeti ile evinden fariza yaptığı alay malay düzenlenen bayramlaşma törenine giderken PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısına uğrayan Uzatmalı Çavuş Mehmet Mürtefi Sarak, 23 Ilkgüz 2015 tarihinde şehit düştü. Osmaniye’deki şehitler özellikle gelmek amacıyla Türkiye’nin farklı kentlerinde şehit düşenler hesabına şiirler kaleme düz Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu, şehit Uzatmalı Çavuş Mehmet Mehabetli Sarak için kaleme aldığı şiiri ağabeyi Nedim Sarak’a tasdik etti. Kurban Bayramı’nın arifesinde kardeşinin tanıklık haberini düz ağa Nedim Sarak dahi şehit kardeşi Mehmet Yüksek Sarak’ın anılarını ölmezleştirmek için özel namına hazırladığı odada kardeşi namına yazılan şiiri teslim aldı. Türk bayrağı ve Kur’an-Kerim’in birlikte bağış edildiği koşma tesliminde duygusal anlar faal Nedim Sarak, yaşadığı sevinci ayrıksı ailelerin dahi yaşamasını istedi.

“Kurban Bayramı’nın bir numara günü defnettik”

Küçümseme arifesi kardeşinin şahitlik haberini aldığını belirten ağabey Nedim Sarak, “Şehidimiz 1990 doğumluydu. 23 Eylül 2015 tarihinde martir düştü. 9 periyot ilk tevellüt günüydü, veladet gününden 9 dolaşma sonraları şehit düştü. Kurban Bayramı’nın arifesiydi. Ön Gün günü şahitlik haberini aldık. Kurban Bayramı’nın birinci haset bile defnettik. Bu odayı hazırladık. Şehidimizin anılarını öz cep telefonundan çıkanları dal çantasından çıkanların bütünü bu odada. Sevenlerinin da ihsan ettikleri eşyalar yani bütün hatırat bu odada. Havas tabi ki anlatılmaz. Bu odada bunları idrak etmek bayağı değil” dedi.

Martir kardeşi amacıyla bestelenen şiirden yağlık sevindiğini söyleyen Nedim Sarak, “Şehidimizin adına yazılan bu evire çevire şiirin bestesini eden Hanifi kardeşimize çok teşekkürname ederim. Ilgiyle koptuğunu hissedebiliyoruz. Kül şehitler için yetiştiği yere büyüklüğünde yapmayı planladığını anlattı bizlere. İnşallah ayrıksı şehit ailelerine dahi bize yaşattığı sevinci yaşatır” diye niteleyerek konuştu.

“Ömrümüz olduğu müddetçe hakeza devam edecek”

Martir ailelerinin kendilerine sevinerek kapılarını açtıklarını rapor fail Türkistan Gökçe Yazın ve Danışma Derneği Genel Başkanı Ferhat Asker, “Bilcümle şehit ve gazi ailelerimizi görüşme ediyoruz. Bestekarımızın yazdığı şiirleri, bayrağımızı ve Kur’an-Kerim’i ikram ediyoruz. Kendileri dahi bizlere kapılarını açıyorlar. Ego bilcümle martir ailelerine teşekkürname ediyorum. Ömrümüz olduğu müddetçe hakeza devam edecek inşallah” dedi.

“80 martir ailesine ürün takdimi yapıldı”

Şehitler yerine besteledikleri eserleri ailelerine arz ettiklerini tamlayan Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu, “Bugüne büyüklüğünde 80 şehit ailesine kitap takdimi yapıldı. Tabi kim Türkistan Edebiyat ve Nutuk Derneği’nin açmış olduğu beste atölyesinde bestelerimizi yapıyoruz. Şuana kadar 1000 modül iz bestelendi. Bugün şehidimiz Mehmet Büyük Sarak’ın evine geldik. Kendisi için yapılan özel hane bile eseri seslendirdik. İnşallah 13 bin şehidimize 13 bin yapıt yazarak aileleri ziyaret etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. – OSMANİYE

Share: