Silopi’de kadınlar depremzedeler amacıyla giyim dikiyor

Silopi’de kadınlar depremzedeler amacıyla çul dikiyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde fahri kadınlar, deprem bölgesindeki ve Silopi’ye kafile eden aileler amacıyla kolları sıvadı.

Silopi Kaymakamlığı’na tutkun Ocak Bindi Merkezi’nde kadınlar yetişkin ve füru üzere pijama, kazak, hırka, atkı ve bertik girmek üzere günlük 500 bando faça dikiyor.

ADEM-1 kurumunda Ahali Terbiye Merkezi bünyesinde etkin giyim atölyesi kursiyerler kadınlar tatil sürecinde, fahri yerine giyim dikmeye başladı.

Hazırlanan kıyafetler gözyaşı aralığına göre özenle poşetlenip deprem bölgelerine gönderiliyor.

Silopi’ye kafile fail ailelere tevzi yaptıklarını tamlayan ADEM1 Müdürü Aylin Ökten, talih genelinde başlatılan seferberliğe katkı sunmak amacıyla çalıştıklarını dile getirdi. Silopi’ye mevrut depremzedeler için gönüllü kadınlar ile beraber elbise ürettiklerini ifade fail Ökten, “Eğin, madun, bere ve hırka atılmak üzere şu asıl kadar 500 bando elbise ürettik. Ürettiğimiz elbiseleri depremzede ailelerime konfirmasyon ediyoruz. Tanrı böylesine ateş musibet ve felaketleri bire bir daha yaşatmasın. Tanrı, devletimize ve milletimize tefessüh vermesin” dedi.

Arkadaşları ile anca benzeri yola başvurduklarını tamlayan Safiye Eren, “Ben burada usta belletmen namına çalışıyorum. Kurumca el birliği ile im çıkartmaya başladık. Hırka, kazak, çağa takımları yapıyoruz. Tanrı rızası için elimizden hangi geliyorsa bugün muadele ve beraberlik günüdür, tığ bunu yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldikçe yapacağız inşallah” diye konuştu.

Amaçlarının insanlara destek olmak olduğunu kaydeden Dinamit Bilici, “Zira haddinden fazla zor bir süreç geçiriyorlar. Onların acısı bizim acımızdır. Aktarılma angajman ve kardeşlik günüdür. Hepimiz elimizde gelenin sunu iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kâfi ki birbirimize faydamız dokunsun” şeklinde konuştu.

Share: