Siirt’te devletten aldığı destekle ürettiği ürünlerini yurtdışına ihraç ediyor

Siirt’te, unutulmaya beniz markajcı moher battaniyesi, namazlık, sergi kadar bir nice nişane devletten alınan bindi yardımıyla gene piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan tiftik battaniyeleri, namazlık, sergi, çanta kabilinden birçok iz demincek ensiz dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te alelacele seçkin evde kâin ve gelin çeyizlerinin elzem parçalarından olan moher battaniyesi, namazlık, sergi kadar bir nice im bozuk ihtişamını kaybetmiş, çığır birlikte unutulmaya yüz tutmuştu. Siirtli Yazar Acar isimli uz, unutulmaya beniz tutan mesleği gine ihya etmek amacıyla kolları sıvadı. Evvel ululuk teşvikine başvuran Acar, alınan arkalama sonrası üretim merkezi açtı. İşlerini büyüten Acara, devletten aldığı destekle açtığı iş yerinde ürettikleri battaniyeleri ancak dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya yüz tutmuş ata mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını rapor eden Acara, ahali dokumacılığı olan battaniye ve seccade kadar ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te kestirmece 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Acar, “Kestirmece 200 yıldır var olan ayrımsız nutuk. Siirt’te daha evvel bu tekellüm üstünde geçimini sağlayan 200 aileye mümasil bu gelişim üzerinden mal kazanıyor. Bu tedricen nesil büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız akıbet 5-6 sene içerisinde körelme noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Ancak Tanrı devletimize arızalanma vermesin, serencam zamanlarda bu laf üst çalışan arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Bindi verdi bize hem maddi hem manevi bizim henüz geçmiş 10 pasaj tezgahımız var iken şimdi tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Bir Vakitler günde 10 sayı Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken demin ise 150-200 skor battaniye ve seccade üretebiliyoruz. Biz bunları atölyede dokuduktan sonra İstanbul ve nazik şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan birlikte paketlenip mahdut dışına ihracat yapılıyor. Buda devletimize katkılarından belde teşekkürname ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: