Seyit Torun: “21. Yüzyılda El Çilesini Çalmak Kalabalık Halkına Reva Mıdır?”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, TBMM Umumi Kurulu’nda; ” Cıvıl Cıvıl’nun ve bölge illerinin yıllardır beklentisi olan Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin-Yalman demir hat projesi söylenildi, söylenildi, bibi tek bir hamle atılmadı. 21’inci yüzyılda el çilesini çalmak Cıvıl Cıvıl halkına reva mıdır, buradan soruşturmak istiyoruz. Yıllardır övündüğünüz nöbet konusunda maatteessüf Kalabalık’da sınıfta kaldınız” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Saylav Seyit Torun, TBMM Umumi Kurulu’nda zaman ruzname dışı hezel adına Kalaba’nun sorunlarına değindi. Fındık üstüne yıllardır hep aynı şeyin söylendiğine dikkat çekici Torun, şöyle konuştu:

“İşte, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) girecek mi devreye, girmeyecek mi; taban kıymet açıklanacak mı, açıklanmayacak mı? Halbuki diyoruz kim; ayrımsız fındık kanunu çıkaralım, aynı almanak, beş almanak, on yıllık, yirmi almanak bire bir planlama yapalım ve daha çok yetiştirici üstelik ara bulucu da tedarikçi birlikte önünü görebilsin, maliyetlerini ona bakarak ayarlayabilsin. Ama değme yıl olduğu gibi, bire bir kişinin iki dudağının ortada fındık hapsolmuş durumda. Bu yıl içine direkt dirimlik desteği ve gübre desteği de koyularak 54 lira açıklandı ama maalesef serbest piyasada 43-44 liranın üstüne çıkmadı. Vatandaş, başından mağdur, esasen maatteessüf herhangi bir yılki hayal kırıklığını yaşıyor.

“BİR YABANCI TEKEL FİRMASININ ELİNE MAHKUM EDERSENİZ…”

Fındığın yarattığı eklenmiş ayar dünyada 120 milyar dolar amma bizim Türkiye’de bunun 2-2,5 milyar dolarını kullanıyoruz. Halbuki aynı planlamayla gelişigüzel yıllara sari bu rakamı artırabiliriz, fındıktan elde ettiğimiz geliri artırabiliriz amma maalesef zat haline bırakırsanız sadece benzeri yabancı inhisar firmasının eline mahküm ederseniz seçme yıl bire bir şeyleri konuşur dururuz.”

“YILLARDIR BİTİREMEDİNİZ”

Karadeniz Bölgesi’nde posta sorunu yaşandığına dikkat çeken Torun, “‘Yol, kat’ diye övündünüz ama Kalaba’birlikte Karadeniz Kıran Yolu’nun geçtiği biricik site Fatsa kaldı. Fatsa Belde Yolu Projesi’ni şeş yıl evvel ‘mega proje’ diyerek açıkladınız fakat altı yıldır bırakın bitirmeyi, projeye başlayamadınız dahi. Ünye-Akkuş-Niksar Yolu Projesi’ne yıllardır kazma vuramadınız; Gürgentepe- Gölköy yolu yıllardır bitirilemedi. ‘Sayacabaşı’na viyadük, Dokuz Bap mevkisine tünel çalışması yapın’ dedik, görmezden geldiniz. Fatsa-İslamdağ- Korgan yolunu yıllardır bitiremediniz.

“MAATTEESSÜF SINIFTA KALDINIZ”

Kalabalık’nun ve nahiye illerinin yıllardır beklentisi olan Samsun-Kalaba-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin-Sert demir yolu projesi söylenildi, söylenildi, bibi tek ayrımsız aşama atılmadı. 21’inci yüzyılda kez çilesini gidermek Ordu halkına reva mıdır, buradan kaşımak istiyoruz. Yıllardır övündüğünüz sefer üzerine maalesef Kargaşa’bile sınıfta kaldınız.”

“ORDU’NUN BÜTÜN ARAZİSİNİN YÜZDELIK 74’Ü MADEN KONTROL SAHASI İLAN EDİLMİŞ DURUMDA”

Kalabalık’daki beyaz zehir kontrol sahalarına dahi dikkat çeken Torun, “Cıvıl Cıvıl’nun hep arazisinin yüzdelik 74’ü şu anda beyaz zehir arama sahası zar edilmiş durumda, yüzdelik 74’ü. Hep ruhsatlandırma sayısı 437. Yani, tarım alanlarının yüzde 76’sı, orman alanlarının yüzdelik 70’i, meraların yüzde 64’ü madenlerle ruhsatlandırıldı” diye niteleyerek konuştu.

Share: