“Seyahatsever” çoluk çocuk Bolu ve Karabük’ü geziyor

MEHMET EMİN YAVUZ/ORHAN KUZU – Gençlik ve Spor Bakanlığının (GSB), gençlerin GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan sağlayan “Seyahatsever” projesi kapsamında Bolu ve Karabük’e mevrut gençler, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Bu sene yaz tatilini seyahat ederek eylemek talip 18-30 yaş arası gençler için uygulamaya konulan GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından 5 haftada Bolu’bile 470, Karabük’te 209 öğrenci yararlandı.

Bolu’ya mevrut gençler, kentin tabii güzelliklerini ve turistik yerlerini geziyor. Osmanlı kasabaları Mudurnu ile Üzüntülü ilçelerindeki tarihi yapıları görme imkanı bulan çoluk çocuk, saf güzellikleriyle adlı Gölcük Zevk Parkı ile Abant ve Yedigöller milli parklarında keyifli aralık geçiriyor.

Çoluk Çocuk, mülakat ettikleri yerlerde hatırat fotoğrafı çektiriyor, yöresel ürünlerin satıldığı yerlerden aksata yapıyor.

Karabük’e gelen çoluk çocuk ise hele UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düz düz Safranbolu ilçesinin tarihi ve turistik yerlerini geziyor.

Tarihi çarşı ve İncekaya Kanyonu üzerine yapılan cam seyir terasını görüşme edenler, yöresel ürünler satın alıyor, gittikleri yerlerde ışık çektirerek gezilerini ölümsüzleştiriyor.

“Bolu’ya deste ağır sıklet”

Bolu Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, AA muhabirine, proje kapsamında Türkiye’nin bütün illerinde gençlerin yurtlarda ücretsiz konakladığını, konaklama süresinin 3 günden 5’e çıkarılmasının müspet bedel bulduğunu söyledi.

Güler, proje kapsamında gençlerin yurtlarda ücretsiz konaklama imkanıyla gittikleri illerin tarihi ve turistik yerlerini görüşme ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleriyle adlı Bolu’ya yoğun rabıta olduğunu nâkil Güler, “Bolu’de İzzet Baysal Kız Yurdu ve Hattat Güvenli Barın Ayvaz Yurdunda kısaca 470 öğrencimizi ağırladık. Rezervasyonlar devam ediyor, bu kopya artacaktır.” dedi.

Güler, kül personelin eş sıcaklığında hizmet verdiğini dile getirerek, gençleri Bolu’nun güzelliklerini görmeye davet etti.

Çoluk Çocuk uygulamadan kıvançlı

Ankara’dan mevrut Nagihan Arınmış, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden çıkışlı olduğunu, proje kapsamında arkadaşlarıyla Bolu’yu gezmeye geldiklerini söyledi.

Arınmış, doğayı çok sevdiğini belirterek, “Bolu’bile gezilecek çok vadi var, tabiat harikası tıpkı meydan. Gölcük’ü çok sevdik. Piknik etme imkanı bulduk. Bu aplikasyon olmasaydı Bolu’ya gelemezdik.” dedi.

İstanbul’dan mevrut Kerim Çoraklı dahi kaldıkları yurdun çokça adamakıllı olduğunu, hiçbir gravite yaşamadıklarını anlattı.

Abant, Gölcük ve şehir merkezini gezdiğini, Bolu’yu çokça beğendiğini dile getiren Çoraklı, herkese buradaki güzellikleri görmeyi önerdi.

Kocaeli’den Recep Nurbaki Ziyalı ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti anlatım ederek, Taşmak ve Abant’ı görüşme ettiğini kaydetti.

“Gençlerimiz değişik illerdeki güzellikleri görüyor”

Karabük Gençlik ve Spor Müdürü Coşkun Yiğitlik, uygulamanın gençlerin farklı illeri gezmelerine imkân sağladığına dikkati çekti.

Cesaret, Safranbolu’ya yeryüzü andıran sıkıntılı olması nedeniyle İsmail Necati Koca Yurdu’nda gençlere hizmet verildiğini belirterek, “Gençler Karabük’ü, Safranbolu’yu, Yenice’yi, Ovacık’ı, Eflani’yi görüp konaklama imkanına ehil. Şu temel kadar uygulamadan 209 gencimiz yararlandı. Tığ yerelde ‘Gençlere ayar, seçme şeye derece’ sloganını kullanıyoruz. Projeyle gençlerimiz ayrımlı illerdeki güzellikleri görüyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: