Ses’ten ‘Promosyon’ Eylemi: “Ücretlerimiz Üzerinden Bankların Elde Ettiği Kârdaki Payımızı İstiyoruz”

Selen: OKTAY YILDIRIM – Müşteri: IHTIYAÇ KARABAYIR

Esenlik ve Toplumsal Hizmet Emekçileri Sendikası (CURCUNALI), banka promosyonlarının eksiksiz keyif emekçilerine eşit ve adaletli dağıtılması talebiyle İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde gösteri yaptı. PATIRTILI Bakırköy Şube Başkanı ve KESK İstanbul Şubeler Platformu Gün Sözcüsü Nezahat Altınsoy Ilgi, “Emeğimizin üzerinden seçkin ki nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten anlayışsız durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında, iştirakçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve gelişigüzel tür ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankların elde ettiği kardaki payımızı istiyoruz. Bu nedenle promosyonlar yenilensin diyoruz” dedi.

CURCUNALI üyesi esenlik emekçileri, zaman İstanbul İl Esenlik Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasında, vezneci promosyonlarının mecmu esenlik çalışanlarına bedel ve adaletli dağıtılmasını arzu etti.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN HAKKINI MASADA BANKALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Matbuat açıklaması öncesi SES Bakırköy Başkanı Dil Cambazı Şengül, bire bir müzakere yaptı. Şengül, “Gündemde promosyon meselesi var. Tamam sağlık emekçilerini ilgili ayrımsız iş. Bu iş, 106 bin, aileleri ile 500 bin kişiyi ilişik tıpkısı maslahat. İl Esenlik Müdürlüğü’ne tıpkısı çağrıda bulunuyoruz. Bu promosyon şartnamesi akseptans edilebilir değildir. Tığ, esenlik emekçilerinin hakkını masada bankalara teyit etmeyeceğiz” dedi.

PATIRTILI Bakırköy Şube Başkanı ve KESK İstanbul Şubeler Platformu Çağ Sözcüsü Nezahat Altınsoy Özen bile şunları söyledi:

“İŞ YERLERİNDE ÇALIŞAN EMEKÇİLER CİDDİ HAK KAYBINA UĞRADI: Ülkemizde serencam yıllarda artan şişkinlik oranı, yaşanan ekonomik akse ortamı dolayısıyla keyif ve toplumsal bakım emekçilerinin mübayaa gücünde yoğun oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi bir nice ilde 3-5 yıllığına imzalanan vezneci özendirme sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası melfuf bir sağlık geçmişti. Fakat yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu cirim 25-30 bin TL’ye büyüklüğünde çıkmaktadır. Alelhusus 2021 yılı ve öncesinde özendirme anlaşması yapılan hareket yerlerinde çalışan emekçiler gösterişli adalet kaybına tutulmuş bulunmaktadır.

İŞGÜCÜ ÖDEMELERİNİN PAYI GİDEREK DÜŞMÜŞTÜR: Enflasyonla repo arasında açılan aşıramento, bankaları karlılık rekoruna akla yatkın koştururken işçi ve emekçiler, aldıkları ücretlerle ‘ayı pekâlâ çıkarabilirim’ diyerek kuruş hesabı yapıyor. Yemiş birlikte alamıyor, çocuğunu yeterli ve kararlı besleyemiyor; ruh, su faturalarını ödeyemiyor, karabasanlar görüyor, intiharın eşiğinden dönüyor evet de intihar ediyor. TÜİK, 31 Mayıs’ta, 2022 bir numara çeyrek altın büyüme rakamlarını açıklamış. Bu rapora bakarak Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 7,3 büyümüştür. Fakat bu büyümeden kimin faydalandığını, bugün ilkokul öğrencisi kollar dahi haddinden fazla iyi bilmektedir. Bu büyümede, konuşu ruh kolları incelendiğinde, başı calip yüzdelik 24,2 nema oranı ile mal ve sigorta faaliyetleri olurken GSYH zarfında işgücü ödemelerinin payı 2020 geçmiş çeyreğinde 39,1 iken 2022 geçmiş çeyreğinde bu ululuk 31,5’e gerilemiştir. Mal sektörünün büyüme hızı artarken hasılanın içindeki işgücü ödemelerinin payı ise giderek düşmüştür.

PROMOSYONLAR YENİLENSİN DİYORUZ: BDDK vasıtasıyla, Haziran 2022 dönemine ilişkin ‘Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Sıfır Temel Göstergeleri’ raporu yayımlandı. Bu rapora göre, haziran ayında, 2021 sonuna göre bankaların kaynakları içre en balaban fon kaynağı durumunda olan mevduat yüzdelik 28,1, sektörün yeryüzü nazik etkili kalemi olan krediler yüzdelik 28,1, menkul değerler toplamı yüzde 28,9 kalık ve bankacılık sektörünün hareketli büyüklüğü 27,1 olmuştur. Bankalar, 2021’in geçmiş 6 ayında 33 milyar 792 milyon liralık kemiksiz kar etmiştir. Yani sektörün kemiksiz ev, 2022’nin önceki yarısında güzeşte yılın aynı dönemine göre yüzde 400,5 yükselmiştir. Bizler, emekçiler her güzeşte çevrim daha birlikte yoksullaşırken, ücretlerimiz para şişkinliği karşısında bir ışık kabil erirken izleyici olmayacağız tabiatıyla. Emeğimizin üzerinden herhangi bir ki nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz birlikte kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten dümbelek durmayacağız. Bankaların kalan bu devasa karlarında, işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan mahiye ve seçme kalem ücretlerinin değerlendirilmesi dahi etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankların elde ettiği kardaki payımızı istiyoruz. Bu nedenle promosyonlar yenilensin diyoruz.

EMEKÇİLERİN YASAL VE KOLEKTİF MÜCADELE İRADESİ İLE MUHAKKAK KAZANACAĞIMIZI BİLİYORUZ: Hükümet, tıpkı yasa değişikliği ile 2021 Haziran ayından bilahare şevket marifetiyle satın alınan rastgele nev mülk ve hizmete sözleşmede olsun evet bile olmasın para şişkinliği farkı ödemesine karar verdi. Biz biliyoruz ki soylu erki akse koşullarında sermayeyi arkalamak namına almış olduğu bu kararın aynı, emekçiler lehine dahi teşvik anlaşmaları üzere alınabilir. Başlatmış olduğumuz imza kampanyalarıyla halkoyu oluşturduk ve konuyu Türkiye’nin gündemine taşıyarak müspet adımlar atılmasını sağladık. 6 dönemdir (12 sene) yaptığı şişko sözleşmelerle emekçileri sadakaya eksikli hale getiren mezun sendika, bu duruma de ağızsız kalırken verilen savaş ve emekçilerin baskısıyla bir nice ilde özendirme anlaşmalarında imzası olmasına rağmen halen sessiz açıklamalar ile sorumluluğunu kapatmaya çalışıyor. Emekçilerin yasal ve kolektif savaş iradesi ile nasil kazanacağımızı biliyoruz.

HIZLI HAL ÜRETMELERİNİ BEKLİYORUZ: Bugün imzalarımız yerlerine doğrulama edilirken yetkililerden hızlıca ayrımsız çözüm üretmelerini bekliyoruz. Bankalara bile çağrımızdır; tığ, emekçilerin maaşları üzerinden sağladığınız bu büyüklüğünde kişmiri karşın promosyonların düzeltilmesinde engel çıkarılması halinde, tüketimden mevrut gücümüzü da kullanarak boykotlar örgütleyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

PROMOSYON ANLAŞMALARINDA ÖNERİLERİMİZİN DİKKATE ALINMASINI BEKLİYORUZ: Sendika olarak, tıpkısı kere henüz anlatım ediyoruz. Gurur anlaşmalarında önerilerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz. Önerilerimiz ise şöyle:

Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin, çıkarılacak aynı kararnameyle biricik bire bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Bu nedenle tamam emekçiler lehine özendirme sözleşmeleri amacıyla baştan ayrımsız aranjman yapılmalıdır.

Hükümetin işyar maaş zamlarında yaptığı kabil 6 aylık enflasyon farkının teşvik sözleşmelerinde da uygulanması;

Enflasyonun anlaşılan aynı oranı aşması ya dahi olağanüstü benzeri şişkinlik artışı durumunda özendirme sözleşmelerinin süresi dolmadan güncellenmesi;

Enflasyonist dönemlerde özendirme sözleşmelerinin cezai eşya olmaksızın güncellenmesi;

Özendirme sözleşmelerinin süresinin 3 yılı aşmaması;

Teşvik anlaşmalarında işkolundaki birleştirme yapıların tamamının sürece dahil edilmesi gerekmektedir.”Share: