Sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait kuruluşların peş fonları amacıyla kolaylık getirildi

Sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ilgilendiren gurur ve kuruluşlarca kurulan dal fonlara mahiyet aktarımında, görüntü kurucusu ve portföy yöneticilerinin sağlaması müstelzim koşullar açısından muafiyet tanındı.

“Kayırıcı Fonlara Üs Aktarımına İlişkin Kararda Mübayenet Yapılmasına Dair” Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna bakarak, art fonlara köken aktarımında, sermayesinin yüzdelik 50’sinden fazlası kamuya ilgilendiren çekicilik ve kuruluşlar eliyle kurulan kayırıcı fonların bu alanda etkinliğini bırakmak ve fonları kamçılamak için, kaynak kurucusu ve portföy yöneticilerinin sağlaması müstelzim şartlar açısından muafiyet getirildi.

Muafiyetin kapsamı, bahis konusu fonların eğin görüntü olduğu ve bu fonların kurduğu veya kuracağı dal fonlar amacıyla de meri olacak.

Ayrıca, kamuya ilişik hava ve kuruluşlarca kurulan dip fonlara, duyuruya çıkılmaksızın, Bakanlığa başvuruyla, akıllıca bulunmaları halinde, protokol imzalanmak kanalıyla üs aktarımı yapılabilecek.

Share: