Serencam zaman haberleri | Familya karı gezerek aileleri inandırma yazar, çocukları okula kazandırıyorlar

YENİ eğitim bilimi talim sezonunun başlamasından sonradan okula gelmeyen öğrenciler için Dert Milli Terbiye Müdürlüğü marifetiyle ‘Okulum Beni Bekler’ projesi başlatıldı. İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, çeşitle sebeplerle okula gelmeyen öğrencileri belirleyip, evlerinde müzakere ediyor. Aileleri ikna eden öğretmenler, çocukların okula bitmeme etmesini sağlıyor.

Ağrı Milli Yetişek Müdürlüğü, okula bitmeme edemeyen öğrenciler amacıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi hazırladı. Türlü sebeplerle eğitimine devam edemeyen öğrencileri yeniden okula vermek için Milli Eğitim Müdürü Hasar Kökrek ve öğretmenler evleri ülfet etmeye başladı. Ziyaretlerde aileler görüşülerek kandırma edilirken, öğrencilerin okula gitmesinin önündeki sorunlar üstelik çözülüyor. Veca genelinde projenin uygulandığını tamlayan Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, “Bizler öğrencilerimizin tamamını okula vermek için hafta arası, hafta sonu gözetmeksizin daim sahada mücahede yürütüyoruz. Antrparantez biliyorsunuz kim bizler günce olarak öğrencilerimizin bitmeme çizelgelerini kontrol ediyoruz. Tıpkısı hafta olduğunda dahi aileleri ziyarete gidiyoruz. Öğrencilerimize ayrımsız da çağrım var. Evet bile tığ kendilerine ulaşamazsak, onlar bizlere haddinden fazla bayındır bire bir şekilde lüzumlu telefonla gerekse içtimai medya hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler derhâl öğrencilerimizin evlerine her an, sorunlarını çözüp okula ansız kazandırıyoruz” diye konuştu.

RABİA ÇELİK OKULA KAZANDIRILDIİl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, okuluna göstermek talip Şinasi Ünal Kız İmam Hatip Lisesi 9’uncu dershane öğrencisi Rabia Çelik’in içtimai medyadan gönderdiği idea üstüne merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Aslangazi köyüne gitti. Çelik’in ailesiyle görüşerek okula dönmesi yönünde ikna fail Kökrek, şu ifadeleri kullandı: “Esasta 10’uncu sınıfta olması gereken öğrencimiz, geçen sene ailesinin çeşitli nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu sene tekrardan 9’uncu sınıftan bitmeme edecek. Kendisi bizlere ulaşarak okula katılmak istediğini söyledi. Tığ da alelacele köyüne gelerek ailemizi ülfet ettik. Ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve kızlarını okula göndermeleri noktasında inandırma ettik. Kızımız de bu duruma çokça mutlu oldu. Imdi eğitim ve öğreniminden mankafa kalmayacak. Bizde öğrencilerimizin değme cins maddesel ve manevi ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla hemşire görünmek istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Tığ birlikte bu hayallerini gerçekleştirmesi üzere öğrencimizin seçme zaman yanı sıra olacağız.”‘VAZGEÇMESİNLER, ÇABALAYINCA OLUYOR’Ailesinin onayıyla baştan okuluna dönecek olmanın sevincini yaşadığını belirten Rabia Polat, arkadaşının telefonundan milli eğitim bilimi müdürünün sosyal medya adına ulaştığını bildirdi. Gelecekte bacı olmak istediğini nâkil Çelik, “Öncelikle çokça mutluyum. Zira tekrar okuyacağım. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de bizlere destekleri birlikte olacağı üzere ailem benzeri elan beni okuldan almayacak. Buraya köye büyüklüğünde gelip evimizde bizi ülfet fail hep öğretmenlerime teşekkür ederim. Buradan benim durumumda olan bilcümle arkadaşlarıma sesleniyorum. Banko vazgeçmesinler. Çabalayınca değme özdek için giriyor. Haddinden Fazla mutluyum. Çokça teşekkürname ediyorum. Gelecekte bacı girmek istiyorum. Vaktiyle beri bu benim hayalim” dedi.’KIZIM ARTIK OKULLU’Maddi sıkıntıları sebebiyle kızları Rabia’yı okula gönderemediklerini belirten Dinamit Çelik, şunları söyledi: “Öncelikle başöğretmen beye teşekkürname ederiz. Bundan Sonra daha çok kızımız onlara yaşama. Biz da tümce kabil çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Fakat maddi durumumuz yetmediği amacıyla kızımızı okula gönderemedik. 3 kız, 1 koca çocuğum var. İmkansızlık sebebiyle hoppadak kıytırık kızım okula gidiyordu. Ama zaman sıhhatli olsunlar buraya kadar geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım çıktı okula gideceği amacıyla haddinden fazla mutluyuz.”KARDEŞLER OKULA KAVUŞTURULDU

Polat ailesine teşekkür ederek mütenevvi hediyeler veren Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, henüz sonradan merkeze kısaca 22 kilometre uzaklıktaki Kocataş köyüne gitti. Semerkant Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf ve Ali Ayyıldız kardeşlerin ana babasıyla görüştü. Kökrek ve öğretmenler değişik nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini kandırma ederek onları da okula kazandırdı.Share: