Şehitkamil’de 3788 ortaöğretim öğrencisine mülk desteği

Mesleksel ve ustalık liselere araç yaptıran 9. dershane hep 3 bin 788 öğrenciye nakdi bindi programında konuşan Şehitkamil Belediye Reisi Rıdvan Fadıloğlu, “Mesleksel eğitim bilimi, ülkemizin elzem yeryüzü heybetli unsurlarından birisidir. Bizim derdimiz, milletimize bakım edebilmek. Özellikle mesleki eğitim bilimi noktasında velilerimizi ilgiyle kutluyorum. Çocuklarımızı yönlendirirken, mesleki ve ustalık liselere yönlendirmeleri, aslında farklılıklarını ortaya koyuyor” dedi.

Önceki günlerde imzalanan tören düzeni çerçevesinde 2022-2023 terbiye-talim döneminde Şehitkamil’bile mevcut mesleksel ve beceri liselere vasıta yaptıran 9. sınıf öğrencilerine müteveccih verilecek nakdi kırtasiye desteğiyle ilişkin Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ŞKM) izlence düzenlendi.

Programa; Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Reisi Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Uray Komutan Yardımcıları Ceyda Gürsel, Serkan Özatıcı, Fatih Ermeydan, Mehmet Ali Korkmaz, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Muavini İbrahim Soylu Kafadar, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yalpak, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldılar.

Şehitkamil’bile 25 mesleki ve teknik lise bulunduğu bilgisini veren Başbuğ Rıdvan Fadıloğlu, bu mesleki ve maharet liselere 2022-2023 eğitim bilimi-öğretim döneminde anahtar yaptıran toplanmış 3 bin 788 mektepli olduğunu söyledi. Yetişek-tedris yılının 1. döneminde benzeri defaya galiba oluşmak için 2 bin TL, 2. döneminde tıpkısı defaya belli koyulmak amacıyla 2 bin TL, mecmu 4 bin TL mesabesinde kırtasiye malzemesi desteğini nakdi adına yapacaklarını kaydeden Başbuğ Fadıloğlu, evvel ödemelerin hesaplara yatırıldığı bilgisini paylaştı.

Başkan Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediyesi aracılığıyla mesleksel ve beceri liselerde öğrenim gören parçalanmamış öğrencilerin; eğitim bilimi, bili, içtimai, kültürel ve sportif organizasyonlara ortaklık oranının artmasına müteveccih çalışmalar birlikte gerçekleştireceklerini kaydetti.

Bizim derdimiz, milletimize bakım edebilmek

Programda konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şu ifadeleri kaydetti:

“Şehitkamil Belediyesi adına 2009’dan bu yana tam takım arkadaşlarımla alay malay bakım etmeye hız gösteriyoruz. Meslek öncesi dönemde başlattığımız eğitimin rastgele noktasında hizmet veriyoruz. Eğitimin bildirme ast yaş kademesinden başlayıp 70 yaşındaki teyzelerimize kadar herkese eğitim bilimi imkanı sunuyoruz. Bu yapmış olduğumuz faaliyetlerde desteğini seçkin antlaşma üzerimizde hissettiğimiz Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza içten teşekkür ediyorum. Birlikte, benzeri noktaya odaklanırsak neler yapabileceğimizi bütün gelişigüzel görüyoruz. Bunları, vatandaşımızdan aldığımız güçle yapıyoruz. Harcadığımız nukut, vatandaşımızın parası. Öz paramızı harcamıyoruz. Milletin parası, millete bakım ediyor. Bunun da öncelikler sıralamasını yakalamak, tutumlu olarak bizlere düşüyor. Özellikle mesleki yetişek noktasında velilerimizi içtenlikle kutluyorum. Çocuklarımızı yönlendirirken, mesleki ve maharet liselere yönlendirmeleri, gerçekte farklılıklarını ortaya koyuyor. Sistem doktor, mühendis olacak, diye niteleyerek bire bir kaide bulunmayan. Türlü çığır guruplarında çalışacak, üretecek kişilere birlikte ihtiyaç var. Şayet elektrikçi olmazsa evimizin hareketlilik işini kim yapacak? Çamaşır makinemizi ki tamirat edecek? Hepimiz, birbirimize muhtacız. Bu çığır gruplarının içerisinde çocuklarımızın eğitilmesi, yarın tıpkısı patika sahibi kendisine hayata atılmaları çokça kebir. Bizim derdimiz, milletimize hizmet edebilmek. Bu hizmeti; çocuklarımıza, yetişkinlerimize, yaşlılarımıza ulaştırabilmek. Mesleki yetişek, ülkemizin elzem yeryüzü şanlı unsurlarından birisidir. Iz liselerinde okuyor tutmak, üniversiteye gitmemek değildir. emsal kaldırıldı. Çığır lisesinden mezun kudretli öğrencilerimizin, üniversitede okuma yolu açık. Zaman, Öğretmenler Günü. Parçalanmamış öğretmenlerimizin, Öğretmenler Haset kutlu olsun. Geçtiğimiz günlerde şehit edilen Ayşenur Öğretmenimizin şahsında dahi martir öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Başkanımıza teşekkürname ediyorum

Programda konuşan Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, şunları söyledi:

“Bugün özel benzeri dolaşma, düşündürücü aynı periyot. Bu hususi günde tam öğretmenlerimizin, 24 Teşrinisani Öğretmenler Haset’nü kutluyorum. Ilkin martir öğretmenlerimiz görünmek amacıyla ebediyete tefehhüm öğretmenlerimizi bile saygıyla anıyorum. Zaman tıpkısı zamanda Şehitkamil Belediyemiz aracılığıyla verilen desteğin toplantısında birlikteyiz. Ben, bugüne kadar eğitimin rastgele ahit beraberinde ergin, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, değeli velilerimizin yanı sıra olan, eğitimin her kademesine sonuna kadar bindi veren Sayın Uray Başkanımıza ve kıymetli ekibine teşekkürname ediyorum. Sayın Şehremaneti Başkanımızın düşüncesi, vizyonuyla çığır lisesi 9. sınıfa öğrencilerimize nakdi bindi verilecek. İlk zaman 2 bin TL, ikinci çevrim 2 bin TL kalkmak üzere iri tıpkı bindi verilecek. Bu desteğin amacı, çığır liselerini haydi, henüz fazla öğrencilerimizin çığır liselerine yönelmesini seçmek. Bu konuda öğrencilerimizin lazım kırtasiye gerekse ulaşım olsun ve sair ihtiyaçlarını karşılamasına müzaheret etmek. Ego bu konuda gene Şehitkamil Uray Başkanımıza teşekkürname ediyorum. Zaman bu programda bizleri yalnız bırakmadığınız için siz altın velilerimize teşekkürname ediyorum. Ülkemiz amacıyla, öğrencilerimiz üzere, velilerimiz amacıyla, çığır liseleri için aldatıcı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Mesleksel eğitim bilimi hakikaten çokça büyük

Programda mütekellim Gaziantep İl Milli Terbiye Müdür Yardımcısı İbrahim Soylu Kafadar, şu sözleri kaydetti:

“Zaman burada beribenzer çokça güzel ayrımsız işe vesile olan Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na çok teşekkür ediyorum. Mesleksel yetişek hakikaten çok koskocaman. Mesleksel eğitim bilimi, Sayın Bakanımızın göreve gelmesiyle birlikte güvenilmez ayrımsız hayat buldu, fert buldu ve mesleki eğitimin değeri bölüm be periyot artama başladı. Bu de bizim hem talih ekonomisine hem birlikte gençlerimizin geleceğine kandil tutmakta ve onların gelişimini sağlamakta, canlı yaşta patika sahibi olmalarına çevirici olmaktadır. Bunun en pir örneğini bile tığ Gaziantep’te verdik. Gaziantep’te şu anda yaklaşık 46 bin öğrencimiz, mesleki yetişek programında eğitim görüyor. 40 bin civarında öğrencimiz ise patika liselerinde okumaktadır. Bu de Türkiye’birlikte bizim mesleksel eğitime hangi büyüklüğünde ehemmiyet verdiğimizi gösteriyor.

Başkanımıza minnet borçluyuz

Programda mütekellim Şehitkamil İlçe Milli Yetişek Müdürü Mehmet Yağdanlık, şu sözleri kullandı:

“Şehitkamil Belediyemiz ile Sayın Başkanımızın göreve başladığı önceki günden itibaren kurumlar arası iş birliğine dayalı çokça balaban protokoller imzaladık ve bu protokollerin tamamını gerçekleştirdik. Ekol öncesi yetişek üzerine hem fiziki mekan hem de kırtasiye malzemesi üzerine Şehitkamil Belediyemizden temas kalem desteği aldık. Toplanmış 72 dersliği bize tahsis ettiler. Şu dakika 2 binin üzerinde öğrencimiz belediyemizin bize tahsis ettiği binalarda eğitim görüyor. Ortaokullara ve liselere yönelik vukuf yarışmaları, sınama sınavları, münazara yarışmaları düzenledik. Benzeri iye adına aklınıza gelen herhangi bir hangi varsa Şehitkamil Belediyemiz ile bunu gerçekleştirmeye çalıştık, çalışıyoruz. Zer Başkanımız, terbiye üstüne bizden hiçbir zaman desteğini esirgemedi. Türkiye’ye yaşıt olacak projelere imza attık. Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yerine öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz hesabına Başkanımıza minnettarlık borçluyuz. Tanrı razı olsun. İyi kim varsınız. Bizler, dolgunca ki Şehitkamil’deyiz.”

Yapılan konuşmaların peşi sıra mektepli velilerine, öğrenciler adına tanımlanan banka kartları verildi. – GAZİANTEP

Share: