Şark Anadolu’da kar ve antipatik hava etkisini sürdürdü

Erzurum, Ardahan, Ağrı ve Kars’ta kar yağışı yerini sevimsiz havaya bırakırken, Tunceli’da ise sabahleyin saatlerinden itibaren kar aktif olmaya başladı.

Erzurum site merkezinde kar yerini soğuk havaya bırakınca, gâh şadırvan ve çeşmelerin çevresi, yaya kaldırımı ve yollarda buzlanmalar meydana geldi.

Otomobillerin camlarının buz tuttuğu kentte, kış aylarında soğuktan sakınmak için yapılan ilişkin durakların camları dahi bankiz kaplandı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 18 merhale olduğu Erzurum’birlikte, vatandaşlar sabahleyin saatlerinde itici zımnında otomobillerini çalıştırmakta zorlandı.

Yiyecek bulmakta yüklülük çeken sokak hayvanları için vatandaşlar ongun diplerine araç bıraktı.

Palandöken Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 103 santimetre ölçüldü.

Ardahan

Termometrelerin şeb saatlerinde sıfırın altında 27’yi gösterdiği Ardahan’da üstelik sevimsiz gelgel yaşamı suratsız etkiledi.

Akarsu ve göletlerin yüzeyi dondu. Kura Nehri bölgesinde sis oluştu.

Gâh aile ve aksiyon yerlerinin camları buz tuttu.

Ağaç ve yaprakları jale ile kaplandı.

Balkı

Dert’bile bile kar yağışı yerini soğuk havaya bıraktı.

Soğuk havanın etkisiyle Hedef Nehri ve dereler kısmen buzla kaplandı.

Ev, iş yeri ve çevirgeç camları dahi buz tuttu.

Kars

Kars’ta itici gelgel nedeniyle göl ve dereler bankiz kaplandı. Kâh vatandaşlar araçlarını soğuktan arkalamak için battaniye ve halılarla örttü.

Kars Belediyesi ekipleri buzlanan yolda tuzlama çalışması yaptı.

Sarıkamış ilçesinde da araçların ve hisse senedi yerlerinin camları buz tuttu. Bitki ve ağaçlarda kırağı oluşurken, buz markajcı göletlerde yaban hayvanları araç bulmaya çalıştı.

Vatandaşlardan Yokluk Işıldak, kar yağışından sonraları ekstrem soğukların başladığını ve bu nedenle araçları güçlükle çalıştırdıklarını söyledi.

Tunceli

Tunceli’dahi ise sabah saatlerinde kar yağışı etkin olmaya başladı.

Cadde ve sokakların beyaza büründüğü kentte, vatandaşlar otopark halindeki araçlarının üstünde biriken karları temizledi.

Kâh vatandaşlar üstelik kar zımnında sokakta şart bulamayan pisik ve köpekler amacıyla ağızotu çalışması yaptı.

Share: