Sarıkamış bahir şehitleri Krd. Ereğli’de anıldı

Sarıkamış deniz şehitleri Krd. Ereğli’de anıldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 7 Son Teşrin Sarıkamış Bahir Şehitleri’ni Ihtifal Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

7 Son Teşrin 1914 tarihinde Kafkasya Cephesi’hangi müzaheret götüren Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Gösterişli taşımalık gemilerinin Moskof donanması vasıtasıyla Kdz. Ereğli açıklarında batırılması sonucu şehit olan askerler üzere ihtifal töreni düzenlendi. Tören öncesi öğrenciler dönemin askerlerinin giydikleri kıyafetleri giyerek deniz boyu bandında Sarıkamış Şehitleri heykeline büyüklüğünde yürüdü. Törende önce namına protokol aracılığıyla Sarıkamış Bahir Şehitleri heykeline çelenk sunumu yapıldı. Arkası Sıra imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Prof. Dr. Bingür Sönmez, 3 gemide bütün 221 martir verildiğini belirterek, kahramanları her devir hatırlayacaklarını söyledi. Sönmez, “Her sene toplanıyoruz, ego bugün size çokça farklı müracaat, çokça değişik tıpkısı sunum yapacağım. İşte üç gemi battı, isimleri şunlardı, 221 şehit oldu, işte 20 tanesi geriye dönebildi kadar. Bunu rastgele yerde okuyabilirsiniz ama ego size çok ayrımlı benzeri molekül sunacağım bugün. İlk törenimizi 2007 yılında yaptık. O dönemin genişlik çokça okunan gazetelerinden birinde Sarıkamış deniz şehitleri kolluk yerine çıktı ve o haberi işleyen Candaş Miğfer’evet aynı e-mümasil geldi. Bakın e-mailde şöyle yazıyordu; ‘Sayın Candaş Miğfer, ego 50. Yıl Refet Bele İlköğretim Okulu’nda çalışan aynı derslik öğretmeniyim. Bugünkü haberi okuduğumda gözlerime inanamadım. Rahmetli babam hep anlatırdı, biz inanmazdık. Dedemiz Sarıkamış’a giderken ayrımsız gemide boğulmuş ve bunu cesamet sakladığı için hangi ölüsüne ulaşabilmişler hangi de boğularak öldüğü amacıyla martir madalyası verilmemiş aileme. Biz bile ablamla Allah biliyor evet bu hikayeyi dinlerken babama hiç inanmaz, o anlattıktan sonra odaya girer adsız sansız gizli gülerdik. Allah’ın Sarıkamış’ında sen gitte denizde boğul diye dolma geçerdik babamla. Zaman gazeteyi elime aldığımda olduğum yere yığıldım kaldım. Ablamı arayıp çarçabuk tıpkı Sefer gazetesi hıyanet dedim. Bir dakika sonra internete giren ablam ağlaya ağlaya beni arıyordu. İki ahi telefonda dakikalarca ağladık ve babamızın anlattığı hikayenin akilane olduğunu görünce kahrolduk. Size o babamın evlatları ve martir torunu olarak minnettarız. Sanıyorum ki merhum babam birlikte şu anda bu haberi okuyabilseydi tıpkı can kuşu haliyle size bu satırları yazardı” dedi.

“Kahramanlarımızı bütün hatırlatacağız”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise, Sarıkamış bahir şehitlerini yağmur ve minnetle andığını rapor ederek, “Önemli tarihimiz ülkemizin bağlanak ve bütünlüğü, muazzez milletimizin özgürlük ve bağımsızlığı önünde temeli fedakarlık, cesurluk ve destani kahramanlıklarla dolu mücadeleler ve majör zaferlerle yoğrulmuştur. Unutulmaz, nazirsiz zaferlerle ulaşılan özgürlük, istiklal ve vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü, bu uğurda canını feda etmekten bir zaman olsun çekinmeyen eren şehitlerimiz ve yiğit gazilerimizin azim, akide ve kararlılığı sayesinde sağlanmıştır. Bu kurumlu mücadeleler çoğu zaman koca zaferlerle anıldığı kadar, bazen kişizade milletimizin iri bire bir cesaretle destani kahramanlıklar sergilediği ancak hazin gam donör ve kötü meşgul anlarıyla da hatırlanmaktadır. Birkaç geçmiş bahsedildiği amacıyla Bir Numara Acun Savaşı’nda Kars ilimiz ve çevresini Acımasız güçlerinden gabi kabul etmek için Kafkasya Cephesi’nde başlatılan Sarıkamış harekatı tarihimizin sunu üzüntü veren savaşlardan birisi olmuştur. Harekat esnasında yiğit askerlerimize müzaheret etmek amacıyla mühimmat, kışlık eşya, kışlık donanım ve erzak alaşağı etmek üzere İstanbul’dan Trabzon’a makul yola çıkan içre subay ve askerlerimiz de bulunan sivil ancak askeri amaçla makbul Bezm-i Ayça, Bahr-i Amber ve Mithat Ağırbaşlı isimli üç nakliye gemimiz Karadeniz Ereğli açıklarında Zalim çarpışma gemilerinin açtığı ateşle batırılmıştır. Gemilerimizde kâin personel martir ve köle düşmüştür. Ülkemizin ilişki ve bütünlüğü önünde canlarını feda eden aziz şehitlerimizin azmi, inancı, cesareti ve manevi hatıraları tek ant millet yerine unutmayacağız” dedi.

Tören henüz sonra mehter takımının marşlar söylemesi ile sona erdi. Törene Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kaymakam Mehmet Olumlu, Karadeniz Havza ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Erek, Zonguldak Itimat Müdürü Fahri Eskişehir Taşı, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler, şehit aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: