SARAYBOSNA – Bosna Hersek’te 12. Arsıulusal Bursluluk Fuarı düzenlendi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’birlikte, 12. Arsıulusal Bursluluk Fuarı düzenlendi.

Saraybosna Üniversitesince organize edilen bir tane günlük fuarda, beyninde Türkiye’nin da bulunduğu 17 ülkeden katılımcılar, öğrencilere sağlanan burs ve eğitim bilimi fırsatlarını haberleşme imkanı buldu.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Yetişek Müşaviri Faruk Nişancı Akçeşme, Türkiye’deki arsıulusal mektepli sayısının arttığına işaret ederek ” Balkanlar’dan bile bereketli aynı haz var. Türkiye’üstelik 200’ün üzerinde üniversitenin neredeyse hepsinde uluslararası mektepli var. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) birleştirme ettiği Türkiye Burslarını öncelemek için buradayız.” dedi.

Kültür ve Danışma Müşaviri Ahmet Atabaş üstelik Türkiye Burslarının arsıulusal öğrencilere müteveccih olduğunu belirterek “Kısaca 30 yıldır bu burslar veriliyor. Türkiye Bursları, arz kapsamlı burs programlarından birisi. Mahiye burs dışında konaklama, sağlık hizmetleri, tayyare bileti üzere olanaklar üstelik sağlanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Fatih Odalık Mehmet Varlık Üniversitesi Arsıulusal İlişkiler Ofis Başkanlığı Erasmus Ofisinden Seda Sakarya ise 2010’bile kurulan üniversitede Bosna Hersek’ten öğrencilerin üstelik olduğunu belirterek yüzdelik 25 ila yüzdelik 100 burs imkanı sağladıklarını söyledi.

Fuara yeryüzü büyük katılma Fransa’dan olurken Fransa’nın Saraybosna Büyükelçisi Christine Toudic, 200’den aşkın Bosna Hersekli öğrencinin ülkelerinde eğitim bilimi gördüğünü belirtti.

Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rifat Skrijelj üstelik anadan görme arkaç mevrut fuarın bu yıl de düzenlenmesinden iri bahtiyarlık duyduğunu anlatım ederek fuarın, öğrencilerin birçok imkanı aşinalık ve bilgili olma bakımından büyük olduğunu kaydetti.

Fuar, evcil saatle 10.00-15.00’te gezildi.

Share: