Şanlıurfalı görme engelli halterci, kamer-açıkça dalan hayaliyle antrenmanlarını sürdürüyor

Şanlıurfa’üstelik 2 yıl geçmiş halterle tanışan ve katıldığı Türkiye Müşahede Engelliler Halter Şampiyonası’nda ikinci olan 17 yaşındaki Müslüm Gözükara, kamer-meydanda formayla başarılara imza atma hayaliyle çalışmalarına devam ediyor.

Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübünde yetişek gören Gözükara’nın hayatı, geçen sene başladığı halter sporuyla değişti.

Kulüp başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle çalışmalara başlayan Gözükara, nekes egzersiz yaparak tahminî 2 sene ortamında büyük aşama kaydetti. Temmuz ayında Osmaniye’üstelik düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 105 kilo kaldırarak ikincilik elde eden Gözükara’nın hedefi milli takımda birlikte başarılar elde emretmek.

Gözükara: “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum”

Müslüm Gözükara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yaşındayken geçirdiği rahatsızlığın arkası sıra gözsüz olduğunu, sporu çok sevdiğini belirtti.

Yaklaşık 2 sene önceki halterle ilgilenmeye başladığını, pakt başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle dahi kendisini geliştirdiğini anlatan Gözükara “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum. Kulübümüzün salonunda antrenmanlarımı yapıyorum. Osmaniye’de Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Burada iki madalya aldım. Altın madalyayı kaçırdığım amacıyla çokça üzüldüm. İleride daha iri başarılar kazanacağıma inanıyorum.” dedi.

Hedeflerine ulaşmak üzere çok çalıştığını anlatan Gözükara, şöyle konuştu:

“Öncelikle Türkiye Şampiyonası’nda zer madalya temizlemek istiyorum. Sunu balaban hayalim bile ay-vazıh formayla milli takımda dövüşmek. Ülkem hesabına rekabet etmek istiyorum. Bu ayrıksı tıpkısı gurur, apayrı bire bir his. O duyguları yaşayacağıma inanıyorum. Daha yolun başındayım. Halterin beraberinde golbol sporluyla dahi ilgileniyorum. Zamanım az çok golbol oynuyorum. Tesadüfen arkadaşlarımın ısrarıyla haltere başladım. Golbol yaptığımda haltere dahi çalışmış oluyorum. Fakat iki sporu bir anda açmak yumruk. Halterde 105 kilo kaldırdım. Engelim, spor yapmama hiçbir antlaşma engel olmadı. Bence hayatta kabul etmek gelişigüzel öz değil. Görmeyen insanlar bu dünyada çok mehabetli başarılar elde ediyor. Benden çok daha şiddetli durumda olup üstelik şişman başarılar elde edenler var.”

Zaloğlu: “Hedefimiz her çocuğumuzu milli takıma çakozlamak”

Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Zaloğlu, 2 yıl geçmiş kurdukları pakt yoluyla rüyet engellileri hayata kazandırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kısa sürede ciddi başarılar elde ettiklerini anlatım eden Zaloğlu, pakt kendisine orak ayı ayında Osmaniye’dahi planlı Türkiye Müşahede Engeliler Halter Şampiyonası’nda ikincilik ve dördüncülük elde ettiklerini aktardı.

Ailelerden çocuklarını spora yönlendirmelerini talip Zaloğlu, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz spor kulübüyle aileler ve rüyet engeli füru arasında aktif aynı ilgi kurduk. Çocuklarımız bize, biz birlikte çocuklarımıza bağlıyız. Hedefimiz seçkin çocuğumuzu milli takıma idrak etmek. Bu konuda çocuklarımız için seçkin şeyi yapıyoruz. Bu konuda iyice başarılar elde ettik. Yaklaşık 2 almanak olmamıza karşın atletizmde ve halterde yüce başarılar elde ettik. Amacımız engelli çocukları kâin umum ailelere ulaşıp, onları sporla takdim etmek. Onları topluma kazandırıp, sosyalleşmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”Share: