Sakarya’da bala musahabe merkezi tanıtıldı

Adalet Bakanlığınca çocuk tesliminin yürütme eliyle yapılmasına akıbet veren aplikasyon kapsamında Sakarya’birlikte bile hizmete başlayan çocuk musahabe merkezi tanıtıldı.

Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasında hizmete giren merkezin lansman toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşık 90 yıl makbul çocukların icra yoluyla teslimi yönteminin tecezzi edildiğini belirtti.

Sakarya’nın uçman illerden biri adına 1 Ağustos itibarıyla hizmet vermeye başladığını nâkil Köse, “Bu bakir hizmetin bildirme şanlı özelliklerinden biri çocuk odaklı olması. Önceki sistemde imdi çocukla ahbaplık etmek talip kişilerin durumları gözetilerek işler organizasyon ediliyordu. Bala neymiş ‘mal’ imiş üzere yürütme aracılığıyla bulunduğu yerden alınarak kişilerle görüşmesi sağlanıyordu. Bittabi ki bu kırılgan yapıya ehil çocuklarımız açısından aheste dava dokuma ediyordu.” diye konuştu.

Köse, eskimemiş uygulamayla bu sorunun giderildiğini dile getirerek, “Daha Çok imdi çocuklarımız uzmanlarımız tarafından bu görüşmeye hazırlanacak, akla yatkın koşullar oluşturularak, çocuğun psikolojisi gözetilerek görüşmeler bu merkezlerde yapılacak.” ifadesini kullandı.

Eski sistemde ziyaret fethetmek isteyen ebeveynin İcra Müdürlüğüne mülk yatırması gerektiğini anımsatan Köse, şunları kaydetti:

“Konuşu durumu tam sıfır ebeveynler üzere bu güç bastırık yapılanma ediyordu. Eskimemiş sistemde ise mülakat ayırmak isteyen şahıslar, hiçbir harcama yapmayacak, tamamen Hak Bakanlığı karşılayacak. Zımnında eskimemiş sistemde hem ebeveynler hesaplı durumlarını on paralık hesaba katmadan çocuklarıyla elan rahat görüşebilecek hem birlikte çocukların ruhiyat, sosyolojik, ruh bilimsel durumları gözetilerek görüşmeye hazır arkaç getirilmeleri üzere uzmanlar aşamaları planlayacaklardır.”

Konuşmanın peşi sıra Köse, Başsavcı Vekili Şükrü Aslan, cumhuriyet savcıları, Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Musa Yumruk ve hava yetkilileri ile hizmete alınan yavru ziyaret merkezi odalarını gezdi.

İcra yoluyla bala teslimine akıbet veren eskimemiş uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başlamıştı.

Bala ülfet merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik icraat kapsamında, 7 mülk ve 7 ilçede daha merkezlerin faaliyete alınması muayyen, bu çerçevede ise 13 Haziran itibarıyla Bolu, Burdur, Edirne, Karabük, Samsun, Tunceli, Yozgat, Alanya, Bafra, Boğazlıyan, İskenderun, Karşıyaka, Menemen ve Ödemiş’te yavru konuşma merkezleri hizmet vermeye başlamıştı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı üzerine 1 Ağustos itibarıyla 13 il ve 12 ilçede daha yavru ülfet merkezlerinin kurulmasına değişmeyen verilmişti.Share: