Sakarya gündem haberleri… Sakarya’da kanser hastası minikler, “onkobis” ile tedavi süreçlerini elan abat geçirecek

Sakarya’de kanser tedavisi gören minik hastalar, hastanede geçirdikleri süreyi keyifli ağıl ilam etmek için hazırlanan serum askılı bisikletlere (onkobis) kavuştu.

Lösemi ve Amansız Hastalık Hastaları Afiyet Terbiye Derneği (KANSERDER), Sakarya Terbiye ve Araştırı Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji Servisi’nde otama gören miniklerin hayatlarına dokunabilmek üzere mesai başlattı.

Kanser Savaşçıları Derneği ile temasa güzeşte cemiyet, çocukların hastanedeki tedavileri süresince hareketlerini kolaylaştırmak için tasarlanan 3 onkobisi hastaneye kazandırdı.

“Sivil sosyete kuruluşları-amme hareket birliğiyle yapılan icraat çokça yarayışlı”

İl Esenlik Müdürü Muazzez Öğütlü, AA muhabirine, çocukların hayatlarının alelacayip olduğunu belirterek, “Bu yavaş bire bir çor bile olsa onlar için gelişigüzel ahit baziçe kabilinden oluyor. Zımnında kemoterapi verirken olayı dramatize buyurmak evet bile haddinden fazla çetin hale ilam etmek çocuklar üzere uygun olmuyor. Dallar kemoterapi alırken bu bisikletler, sürecin aynı zamanda baziçe havasında birlikte geçmesini sağlıyor.” diyerek konuştu.

Öğütlü, Kanser Savaşçıları Derneği ve KARSERDER’e teşekkürname ederek, “İnşallah bunların devamını bekliyoruz çünkü sivil sosyete kuruluşları-kamu hisse senedi birliğiyle yapılan icraat hem hastalarımız hem üstelik halkımız için çok yararlı.” ifadelerini kullandı.

KANSERDER Başkanı Nihal Akar, tıpkı süredir onkobisleri gerçekleştirme etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Akar, “Bittabi kim umu bu ve ayrımsız güzelliklerin yaygınlaşmasın istiyor. Çocuklarımızın henüz abat ve mutlu tıpkısı şekilde otama almalarını icat etmek amacıyla onkobislerimizi tasdik ettik. Kül evlatlarımıza ve hastalarımıza sonsuz sağlıklar diliyorum. Emeği geçen herkese bitmeyen şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Başhekim Doç. Dr. Fikret Halis da bisikletlerin çocukların kimyasal tedavi ve gayrı tedavilerini uyumlu ayla getirdiğini, hastaların dahi bahtiyar olduğunu aktardı.

Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji Servisi Dr. Akademisyen Mehmet Fatih Orhan ise bisikletlerin çocukların oyun ihtiyacını üstelik karşılayacağını düşündüğünü belirtti.

Share: