Safranbolu’nun coğrafi işaretli maniye domatesinde 2 bin ton rekolte bekleniyor

Karabük’ün UNESCO Acun Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde koca namına yetiştirilen ve hasadı süren coğrafi bel tescilli maniye domatesinde bu sene 2 bin titrem rekolte hedefleniyor.

Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla “dünyada sunu bereketli korunan evvel 20 kent” arasında gösterilen Safranbolu ile özdeşleşmiş, “ağababa tohumu” ürünlerin başında mevrut maniye domatesi, orak ayı ayında coğrafi bel alarak tescillendi.

Etli ve balıketinde yapısı, mufassal kabuklu, eli nimetli kalıntı ve büyük olmasının birlikte damaklarda bıraktığı lezzetiyle Karabük’ün yer muhteşem tarımsal ürünlerinden biri olan maniye domatesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Safranbolu Belediyesi ve çiftçiler tarafından kestirmece 1000 dekar alanda yetiştiriliyor.

Geçen yıl 1,9 bin titrem üretimin yapıldığı kentte, bu sene da 2 bin tonluk rekolte bekleniyor.

“Bir domates averaj 600 ila 800 gramdır”

İl Tarım ve Orman Müdürü Gösterişli Ayvalık, AA muhabirine, tescil başvurusunu güzeşte sene aralıkta yaptıklarını, 8 kamer kadar kısa sürede maniye domatesinin coğrafi işaretini aldıklarını söyledi.

Safranbolu maniye domatesinin mıntıka amacıyla çok mefret olduğunu anlatan Ayvalık, “Tescilin ardından himaye anlamında çalışmalarımız olacak. Islahı yapılmamış olan aynı tür. Tescil, ıslahat çalışmalarına avangart olacak. Üreticilerimizle bir araya geleceğiz, standartlarımızı, şüphesiz yapılacağını ve logoyu pekâlâ kullanacaklarını belirteceğiz. Bunun ardından maniye domatesimiz pazarlarda olacak.” dedi.

Ayvalık, domatesin tanıtımının birlikte yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Gerçekten alanlarda üretimi yapılan ürünlerin korunması önemlidir. Tıpkısı safran ve ıhlamur balında olduğu kadar. Maniye domatesi, tezyifkâr alanlarda üretiliyor. İlimizde tahminî 1000 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Dekara 2-3 tondur domatesin verimi. Yıllara bakarak değişebilir. Bu sene 2 bin ton civarında nişane hasılatı elde edeceğiz.”

Maniye domatesinin arz koca özelliğinin ince kabuğu ve lezzeti olduğuna dikkati çekici Ayvalık, “Tıpkısı domates averaj 600 ila 800 gramdır. Bin gramın üstünde dahi ürün aldığımız oldu. Domatesi suratsız çevirdiğimiz ahit âdeta kuzguni şeklinde parçacıklar vardır. Maniyenin yer büyük özelliği, dilimli yapısıdır. Bu görsel adına ayırt ika şeklidir ama sunu fena hâlde yanı ayrıntılı kabuklu ve çokça içimli olmasıdır.” diyerek konuştu.Share: