Sadıkoğlu, “Pratikte olan projeler, EPDK’nın kullanılmamış kararından affedilmiş tutulmalı”

Malatya Tecim ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Dede Sadıkoğlu, EPDK’nın lisanssız hayatiyet üretimi özne işletmelerin istihlak fazlası enerjinin bedelsiz devri karşı çıkardığı kullanılmamış yönetmeliğin, ruhsatları münfail ve pratikte olan projeleri içermemesi gerektiğini söyledi.

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sanayicilerin yaptığı lisanssız Devir Enerjisi Santrallerinde (GES) üretilen elektriğin tıpkı kısmını ücretsiz kendisine alınmasına imkan tanıyan yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

Yeni yönetmeliğin ruhsatları münfail ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğine söyleyen Sadıkoğlu, “Ülkemiz çağ enerjisinden faydalanma anlamında genişlik makul coğrafya olup GES yatırımları haddinden fazla fazla bağlam görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle haddinden fazla sayıda firma erdemli giranbaha yatırımlar ile GES kurarak, öz erke ihtiyacını karşıladıkları kabilinden istihlak fazlasını üstelik sisteme satmak için envestisman yaptılar. Halen inşası bitmeme etmekte olan tekrar yüzlerce GES yatırımı bulunuyor. EPDK’nın GES’lerde üretilen elektriğin tıpkısı kısmını bedelsiz olarak alınmasına imkan tanıyan eskimemiş yönetmeliği hamile borçlanmalar ile envestisman yapmış yatırımcıları mağdur edecektir. Bu sebepler, ruhsatları alınmış ve pratikte olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından muaf tutulmalıdır. Yatırımcıların yüz yüze kalacakları soylu erki riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler artarak devam etmelidir. Olumsuz durumda enerji maliyetleri dolayısıyla üretim yapmakta zorlanan sanayicimiz başta koyulmak amacıyla işletmelerimizin mağduriyeti artarak bitmeme edecektir” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: