Rusya’nın Ukrayna’daki rabıt kararlarıyla ilişkin tartışmalara CHP da katıldı: Bu kararı tanımadığımızın altını direnerek çizmek isteriz

CHP Umumi Başbuğ Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Rusya’nın Ukrayna’nın 4 bölgesinde yaptığı referandum karşı değerlendirmelerde bulundu. Çeviköz, “Uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve gayrikanuni ilhak yolunun tıpkısı formül ve meleke haline getirilmesi katiyen akseptans edilemez. CHP yerine, Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi zaman Donetsk, Luhanks, Zaporijye ve Herson’un ilhakı kararını üstelik tanımadığımızın altını kuvvetle resmetmek isteriz” dedi.

“ULUSLARARASI ÜLFET İHLAL EDİLİYOR”

Çeviköz, konuya ait zaman yaptığı yazılmış açıklamada şunları ifade etti: ” Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya ait topraklar üstünde gerçekleştirdiği tek taraflı referandum süreci endişeyle takip edilmiştir. Bu halk oylaması sürecini ve sonuçlarını tanımıyoruz. Uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve gayrikanuni ilhak yolunun benzeri yöntem ve yakınlık haline getirilmesi katiyen kabul edilemez.

“CHP KENDISINE KARARI TANIMIYORUZ”

24 Şubat’tan bugüne değin bitmeme fail Rusya’nın askeri saldırganlığının daha çok yayılmadan tıpkısı an ilk barışsever şekilde sonlandırılması yönünde uluslararası topluluk tarafından atılan adımları destekliyoruz. CHP adına, Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi bugün Donetsk, Luhanks, Zaporijye ve Herson’un ilhakı kararını de tanımadığımızın altını kuvvetle resmetmek isteriz. Bu vesileyle, Ukrayna’nın arazi bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini koşulsuz yerine desteklediğimizi ayrımsız yol elan vurguluyoruz.”Share: