Rusya, ‘orkide’ rotasını Yalova’ya çevirdi

Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan uğraş zımnında Hollanda’nın Rusya’ya çiçek ihracatını durdurması sonrasında, Rusya orkide dış alım rotasını Yalova’ya çevirdi.

Türkiye’nin orkide ihtiyacının yüzdelik 40’ını karşılayan Yalova’daki firma dış satım ağına Rusya’yı dahi ekledi. Firma almanak 1 milyon nüsha istihsal yaparak ülkenin bu anlamda dışa bağımlılığını yoğun şekilde azaltıyor. Üretim adedi ve istihsal tekniği konusunda bilgiler veren işletme sahibi Edvar Tuğtekin, “2014 yılında ülkemizin orkidede dışa bağımlılığını aynı nebze olsun azaltma hedefi ile üretime başladık. İthalatın yaklaşık yüzde 40’ını keserek ülkemize bu anlamda dokunaklı oranda döviz kazandırdık. 36 bin metrekare alanda istihsal yapıyoruz. Almanak 1 milyon adet orkide üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Türkiye’üstelik geçmiş ve bir tane

Ülkede doku kültürü ile orkide üretimi gerçekleştiren önce ve bir tane işletme olduklarına da değinen Tuğtekin, “Nesiç kültürü yöntemi ile üretimi yapılan benzeri çiçek. Özlük doku kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini ayn uğrunda tutuyor ve üretimimizi da bu yönde planlıyoruz. Türkiye’birlikte nesiç kültürü ile orkide üretimi fail önceki ve bir tane işletme dahi biziz” diye niteleyerek konuştu.

Rusya yönünü Yalova’ya çevirdi

Hollanda, Rusya-Ukrayna savaşından kıran Rusya’ya çiçek satışını kesti. Nakız böyle olunca Rusya dahi orkide ihtiyacını bastırmak amacıyla yüzünü Yalova’üstelik kâin firmaya çevirdi. Ürettikleri orkideleri bir nice ülkeye sattıklarını dile getiren Çağlayan Tuğtekin, şöyle konuştu:

“Üretilen orkideleri yemeden içmeden iç pazarda satmıyoruz. İhracatını bile yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Yıldız Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya beyninde yaşanan savaştan dolayı Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya yönünü Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı anlamında kavil aşamasındayız. Kısa sürede Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.” – YALOVAShare: