Rize’nin Çayeli Koloti peyniri coğrafi belen tescili aldı

Rize Valiliği, Çayeli ilçesine saf Koloti peynirinin coğrafi işaret tescili aldığını duyurdu.

Valilikten yapılan kayıtlı açıklamada, peynirin, Çayeli Kaymakamlığının girişimiyle 2020 yılında başlatılan tescil sürecinin sonucunda Türk Berat ve Ayraç Yerleşmiş yoluyla coğrafi işaretli işaret yerine Çayeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü namına tescillendiği belirtildi.

Çayeli Koloti peynirinin ilçenin yüksek karye, plato ve meralarındaki bitkilerle sönümsüz ineklerin sütünden elde edildiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere meydan verildi:

“Çayeli Koloti peyniri karışık beyaz renkte, yalpık ve incedir. Yağ oranı yüzde 5-12 arasında olup birkaç semirtilmiş peynir sınıfındadır. Arık husus oranı yüzdelik 45- 52, protein oranı yüzde 27-40 ve tuz oranı yüzde 1,4-5,2 arasındadır. Koloti, Çayeli’nin faziletli kesimlerinde yetişen çam ağaçlarının gövdesinden belirli boyutlarda kesilerek içi yazma şekilde oyulan, madun kısmında su boşaltma deliği olan kaptır. Civar halkı peyniri, bu kaplarda olgunlaştırır. Peynir heybetli aromasını bu efe alır. Bu nedenle bu peynir koloti peyniri olarak adlandırılır.”

Mavera yandan, Çayeli Koloti peynirinin tescillenmesiyle alay malay kentte coğrafi bel tescilli im sayısının 14’e yükseldiği kaydedildi.

Share: