Rize-Artvin Havalimanı’nda 3 ayda 196 bin 826 gelgeç trafiği gerçekleşti

Türkiye ve Avrupa’birlikte denize yapılan 2. Hava Meydanı Rize- Artvin Havalimanı’ndan önceki üç ayda 196 bin 826 bulaşan trafiği gerçekleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından derlenen bilgilere bakarak, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı, bölgenin gelişmesine ve Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkeler ile ticaretin ilerlemesine katkı sağladı.

Gün Doğusu Karadeniz’in çekicilik ulaşımının akıcı bir şekilde sağlanmasına destek veren Rize-Artvin Arsıulusal Hava Meydanı’nın açılmasıyla sâri taşımacılığı üzere yeni benzeri alternatif oluşturuldu.

Rize-Artvin Uluslararası Havalimanı’nın, Rize ve Artvin ilkin girmek üzere Doğu Karadeniz’da yer düzlük turizm alanlarına, İstanbul ve Ankara kabil şehirlere havayolu ile hızlı, emniyetli, konforlu ulaşım ile mikro içi ve yetersiz dışı turizm potansiyeline yardım sunduğu gözlemlendi.

Şarki Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine artı değer katan hava meydanı ile yağız yolu ile yapılan bulaşıcı ve denge taşımacılığının bir bölümü havayolundan sağlanmaya başlandı.

Bu nedenle, havaalanının açılması ile karaca amacında yapılan taşımacılıktan belde oluşan yakıt tüketimi, öğün hizmet ve tamir, trafik kazaları ve zamana vabeste giderlerden tasarruf sağlanırken yağız yolu trafiğindeki azalmaya tutkun kendisine susturucu tarh değerlerindeki azalış ile çevrenin korunmasına üstelik büyük yardım sağlandı.

Rize-Artvin Havalimanı’ndan, 15 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde olan 3 maaş zamanda toplam 1326 uçak ile 196 bin 826 muvakkat trafiği gerçekleşti.

Ayrıca açıldığı tarihten temmuz kocaoğlan sonuna kadar olan dönemde ise 1258 titrem denge trafiği görüldü.

Yurt dışı seferlerinin de gerçekleştiği havalimanında önceki güçlükle dışı uçuş Mekke’ye yapıldı.

-“Tam ötesi. Alım duyulacak yapıtlar bunlar”

Rize-Artvin Hava Meydanı’ndan İstanbul aktarmalı Moritanya’ya seyahat fail İsmail Oğuz, AA muhabirine, havalimanının bölgeye haddinden fazla büyük zorlamasız sağladığını anlattı.

Evinden yürüyerek havalimanına geldiğini anlatım eden Oğuz, “Aynı taş koyandan Cenabıhak razı olsun. Bundan henüz güzeli tamam mu? 4. kez gezi ediyorum. Çok büyük kolayca.” dedi.

Recai Kurdoğlu ise Karadeniz’dahi Ordu’dan sonra Rize’dahi birlikte denize dolgu havalimanının kendilerini bahtiyar ettiğini kaydetti.

Artvin’den pervaz için geldiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Tün geldiğimizde Arhavi’ye ulaşım çokça daha cılız oluyor. Bölgede turizmle gelişigüzel eş daim artıyor. Çokça beğendim. Ihtimal de 50 sene bilahare yetmeyecek bölgeye ve bunu konuşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı açılışında önce uçakla birlikte seyahat fail Başar İlişe de “İlk günkü heyecanla uçağa biniyorum. Bu topraklar benim ağababa toprağım. Evden çıktıktan 10 zaman sonradan uçağa biniyorum. On Paralık tıpkı telaşemiz, ‘Geç kalırız, uçağı kaçırırız.’ telaşı yok. Bunun konforu yetiyor. Geçen seyahatimde tayyare tehir edildi. Evi aradım. ‘Hanım geliyorum.’ Çayı demledi, evimde bekledim. Bundan daha sevinçli hangi türlü. Tam ötesi. Gurur duyulacak yapıtlar bunlar. Erken ve ucuza tüketmemeliyiz buraları.” ifadelerini kullandı.Share: