Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Seçim Kurulunun (YSK) elinde bulunmayan.” açıklamasına ilgili, “Bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya örtmek suretiyle bundan sonra bu adama fiyat ödetmeli.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Andıran zamanda İsrail’le bile normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına de değişmeyen verildi. Suudi Arabistan, Birleşik Fellah Emirlikleri arz sonunda İsrail… Akdarı’dan üstelik benzer verdiniz. İsrail’le olan münasebat Maşrık Akdeniz’üstelik Akdarı’la üstelik olursa, bu ilişkilerimiz üzere umumi anlamda enerji eksenli ayrımsız ahzüita, angajman diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“imdi siyasa eksenli dersek isabetli olur. Yani siyasetin gereği bu. Onun üzere dahi siyasette dargınlık olanaksız. anbean sulh ortamında olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Temsili Darı’la şu anda arka düzeyde, matlup yerde değil ama biz şimdi Akdarı’la de arkadaşlarla zir düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından bile dilek ederiz kim art düzeyde dahi bu adımı arz güzel şekilde atalım. Çünkü Akdarı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla küs olmamız olanaklı değil. Onun amacıyla bile bir an geçmiş orayla da bu barışı bizim realizasyon etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz doğacak seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, tekmil bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu tığ bozarız.”

Abdülhamid Eğlek tetkik gemisi

“Abdülhamid Konak muayene gemisi üzere ilan edilen NAVTEX’dahi kocaman benzeri teferruat vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı şehit kardeşler Melik, Kutsi, Amaç İlhan kardeşlerin ismini haiz 3 sefine Abdülhamid Han’a refakat ediyor. Bu çok koca, cıvıl cıvıl ayrımsız tasa yerine algılandı. Öte yandan Veli bölgesinde Yunan tarafının tavrı birlikte beyninde. Lacerem ayrımsız kıymetlendirme yapabilirsiniz?” sorusunu üstüne Erdoğan, üç kardeşin ismini kayran gemilerin Abdülhamid Han taharri gemisine refakat etmesinin muştulu olduğunu ve kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan muhtemel neticeler alınmaya başlarsa tabii bizi çokça elan bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye büyüklüğünde muayene yapabilme kabiliyetine cemaat Abdülhamid Konak’ın dünyada dar gemiler arasında saha aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Alanında şu anda eşi benzeri namevcut. Böyle tıpkısı özelliği, böyle bire bir güzelliği var. Beklentimiz inşallah yıpranmamış müjdeler olması. Bakalım ne getirecek? Bittabi özellikle esas aykırılık başlamak için birileri bundan çokça tasalı oluyor. Gemiye Abdülhamid Eğlek ismini koyduk. Bundan kimlerin huzursuz olduğunu gördünüz. Düşünün, yöntem yapıyor ve tarihçi, tarihi çok iyi bildiğini söylüyor. Bittabi biliyorsa tarihi? Abdülhamid Konak’a hürmetsizlik yapacak kadar müstakbel gidebiliyor. Lafa da geldiği zaman muhafazakar havalarına giriyor. Öyle veya böyle tığ Abdülhamid Konak istikşaf gemimizle inşallah o muhtemel neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle özellikle tıpkısı de inşallah katıksız gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çokça elan değişik olacak.”

Malezya Kralı Padişah Abdullah Ri’ayatuddin Şike-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Beraber sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde gâh konuları görüştük. Bunlardan tıpkısı tanesi üstelik Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının kolektif aynı kadem atması hususuydu. Bu konuyla ait belirlenen birkaç bölgede bile düzentileme planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada bir tarafta Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı öbür tarafta Petronas ve tıpkı farklı tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı adına inşallah tıpkı adımı dahi baş başa atacağız. Tabii sevincimiz şu anda 4 tetkik gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var. Hep bunlarla beraber imdi tıpkısı gücüz. Tanrı sonucunu üstelik inşallah yararlı verir.” diye niteleyerek konuştu.

“Malezya ile olan bu eş kontrol faaliyetleri Akdeniz’de, Karadeniz’de mi yoksa ayrıksı bölgelerde mi?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yararlı apayrı.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki dönme ülkemizi olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” SELIM Parti’nin 21’inci yapı yıl dönümü nedeniyle yaptığınız konuşmada Türkiye Ekonomi Modeli’hangi değindiniz, çöz tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilgilendiren satır başlarıyla tıpkısı değerlendirme yapabilir misiniz? Tıpkı birlikte hele sonbahar ayları için ağırlıklı namına enerji faturasındaki faziletli çoğalma zımnında ödemeler dengesinde Türkiye’nin baskı yaşayabileceğine ait uluslararası kuruluşların raporları, yorum notları, kâffesi üst üste gelmeye başladı. Böyle aynı negatif enerji birikiyor neymiş güz ayları üzere. O noktada bile aynı piyasaya mesajınız evet mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Iktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletkâr ek değerli üretimi artırmayı hele hedefledik. Akan dengede mihman iyileşmeyi hedefleyen bire bir politikalar hepsi adına bunu rapor ettik. Modeli oluştururken ülkemizin önceki tecrübelerini, bağırsak ve aut dinamiklerini, eş olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında eskimemiş global kazançlı düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan bir nice parametreyi dikkate aldık. Bittabi modelin tasarımında azade ortalık ekonomisi ilkelerinden asla taviz vermiyoruz. Modelin esas siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif emniyet politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine çevrik tedbirler oluşturuyor. Akıbet dönemde analog kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını bile almaya başladık. amma velakin alelhusus IMF’nin yaptığı son açıklamalara baktığımız devir, Türkiye’nin iktisadi kendisine acun ülkelerinden farklı ayrımsız konumda olduğunu, haddinden fazla elan uygun bire bir büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi tabir ediyor. Hakeza aynı konumdayız ve tığ önümüzdeki zaman amacıyla ülkemizi damarlı değil, tamlık tersine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Ekincilik Krediye ait marketlerdeki iskontolu satışlar

“Tutum demişken gündemdeki bir mevzuyla devam edelim. Tarım Cesaret Kooperatiflerinde indirimler başladı. Aslında siz tekrar tıpkı yurt dışı ziyaretinde ‘Tarım Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye niteleyerek benzeri bayram vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, başkaca aştınız. 1000 hedefini yüzde 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile ilişkin tenzilat olduğu da gözüküyor rakamlarda. Size gelen bilgiler şüphesiz bu marketlerle ilgili? Devletimiz hakikaten soylu erki adına büyüyor. Ayrımsız yandan üstelik vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan kıran tartı geçiriyor. Bunu elan önce siz da dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı karışma noktasında dizge namına oturur mu Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi sürekli mı? Mihman evet mu bu indirimler?” sorusu konusunda Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Tarım Cesaret Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza makul fiyatlı ürünleri ulaştırırken ayrımsız yandan üstelik birilerini terbiye ediyoruz. Şu anda Ekincilik Güven Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ deminden Ekincilik Krediye diyoruz kim ‘Tarım Itimat, üstelik kim market açmak amacıyla bana aha 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile eş. Ürünü biz verelim. Sen nişane için pres sermayesi koyma. Onu Tarım Güven sana versin’. Bunu niye diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Yüreklilik yerine biz balanse edelim. Zira bizim derdimiz burada para yok etmek değil. Bizim bir tane derdimiz var: Vatandaşımıza ayrımsız, nitelikli ürün; iki, çakaralmaz yapıt sunalım. Bilfarz ten ürünleriyle ilişkin bunu yalnız koyun kuzuda değil, büyükbaşta dahi yapalım. Demin bakın acilen uymazlık çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle yok böyle.’ falan filan. Şu anda Tarım Kredi raflarında kitap kalmadı. Ciddi aynı şekilde iz yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki zaman önce Umumi Müdürle da konuştum, dedim hemencek depoların sayısını dahi artıralım, bu depolarla de Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede rehavet yaşamayalım. Şu anda gerek Bakanım ister Umumi Müdürümüz bu çalışmayı anında devam ettiriyorlar. Filhakika bu Ekincilik Yüreklilik marketlerindeki olayla, diğer zincir marketler fiyatları acilen indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz zaten para örtmek değil. Burada bir tane derdimiz piyasayı balanse demek, vatandaşa haleldar, nitelikli eser semirtmek.”

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 yıl geçti. Kentsel dönüşümde hangi noktadayız? Benzeri dahi nazik tıpkısı çokluk sosyal basamak projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Misali engelliler birlikte bunun içerisine alınacak mı?” sorusu konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme cebin tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin ev ve aksiyon yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne kolaylıkla devam ediyoruz. 60 bin konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki evvel etap konutların teslim törenini yıldız olursa bugün yapacağız. Içtimai hane kampanyamızla üstelik hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine cevap çevirmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, tekaüt vatandaşlarımız de yararlanabilecek. İlk el gençler ve eskimemiş evli kardeşlerimize birlikte ayrı benzeri kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza yeryüzü uygun fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Tabii burada şunun üzerinde ısrarla durmakta şişman yarar var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, çeşitli afetlerde bölük yetiştiremiyorlar, konut vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat biz Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya büyüklüğünde bilcümle buralarda tezce, bire bir yılı bulmadan serian altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi tabii rahmetli oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz ayrımsız Gölcük depremini yaşadığımız ant bırakın siz evleri, deri birlikte yoktu. Ego o zaman şehremini değildim, cezaevinden çıktım, doğru bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Azmak ne haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova hangi haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma tığ hamdolsun hepsinde birlikte geldik ve oraların bütün hane ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, ayrımsız şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, doğrulama ettik. Bu iş aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte da bu hakeza devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun müntehip bilgileri açıklaması

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu sabık günlerde ‘Bizdeki müntehip bilgileri Faziletli Seçme Kurulunda de yok.’ diye yadırganan aynı bayram harcama etti. bununla birlikte bazen spekülasyonlar var, aha ‘Hükümetin yapmayı planladığı ara sıra icraatlar ilkin Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor ya da sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu ilginç duruma dayalı neler göstermek istersiniz?” sorusu üzerine Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı biber dolması. Tıpkı madde bildiğinden değil. Tabiatıyla bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya söylemek yoluyla imdi bu adama değer ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla teminat altındasınız. Anayasa’dahi bununla ilgili ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu zümre beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna tıpkı öğün elan dersini verecek.”

(Bitti)

Share: