Psikiyatri hastaları yaptıklarıyla sarhoş etti

Psikiyatri hastaları yaptıklarıyla sarhoş etti

Sivas Mostra Hastanesi bünyesinde hizmet veren Cemiyet Can Kuşu Sağlığı Merkezi’nde otama gören hastaların yapmış olduğu suret ve işleme ürünler görenleri sarhoş etti.

SİVAS – Sivas Camekân Hastanesi bünyesinde hizmet veren Sosyete Ruh Sağlığı Merkezi’nde otama gören hastaların yapmış olduğu kılık ve el işi mahsulat görenleri mest etti.

Sivas Mostra Hastanesi Cemiyet Can Kuşu Sağlığı Merkezinde otama gören ve halk düşkü terapisi uygulanan hastaların hazırladığı fotoğraf ve işleme mahsulat hastanenin konferans salonunda düzenlenen işporta ile görücüye imdi. Sergiye Sivas Valisi Yılmayan Balkır’in Eşi Mahmur Çiçeği Veri Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilimci’in eşi İlkay Bilim Adamı, Sivas İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğolkoç, Sivas Halk Terbiye Merkezi Müdürü Ramazan Baker, sayrılarevi çalışanları ve hastalar katıldı. Sergide, yapılan resimler ve el işi mahsulat ise görenleri sarhoş etti. Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in Eşi Mahmur Çiçeği Marifet Şimşek ise sergiyi gezdikten sonraları ebru yaptı.

“Fotoğraf benzeri sağaltım gibi bizim ruhiyat iyileşmemizde cafcaf alıyor”

Sosyete Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören Nurettin Elik, suret yapmanın ruhiyat iyileşmelerine ongun geldiğini söyleyerek, ” Suret ayrımsız tedavi kabil bizim ruh bilimi iyileşmemizde afi alıyor. Hem gusto alıyoruz, hem vaktimizi değerlendiriyoruz hem dahi hastalığımıza gani geliyor. Genelde atlı resimleri seviyorum. Benim kökenim Kafkasya’dan geldiği amacıyla o yönde çalışmalar yapıyorum. İlkokuldan beridir kılık yaparım beni motive ediyor” dedi.

“Bu sergide ki kamu ürünleri süreğen psikiyatrik hastalığı mevcut hastalarımız yaptı”

Psikiyatri Uzmanı Dr. Osman Ak, sergideki cemi ürünleri vakayiname psikiyatrik hastalığı bulunan hastaların yaptığını belirterek, “Bu serginin amacı hem bizim hem de hastalarımızın motivasyonu. Hele can kuşu sağlığı alanında vakayiname namına ilerleyen hastalıklar üstelik pestil evde abes ilk kânun geçirdiği ve yalnız kaldığı antlaşma ruhiyat sağlığında farmakolojik tedavileri yeterince ilerlemiyor. Ancak Topluluk Ruh Sağlığı Merkezi kadar kuruluşlar bu hastalarımızı zaman hizmet merkezinde fotoğraf, ahali işleri, ahşap boyamacılığı ve aynı aynı derinti alanda El Eğitim Bilimi Merkezi’nden gelen aç hocaların eşliğinde sabahtan akşam ezanı 17.00’a kadar zaman geçirebiliyorlar. Bu birlikte hastaların iyileşmelerinde merhem uyumlarında ve sosyalleşmelerinde haddinden fazla büyük bir rol oynuyor. Sosyalleşmeyip evde kaldıklarında gelişigüzel ilacın ve tedavinin etkisinin bir iki olduğu görülmüş. Sosyete Can Kuşu Sağlığı Merkezinde kronik olarak hastalığı ilerleyen ve işlevselliğinin mütenakıs hastalarımız geliyor. Bu sergide ki parçalanmamış ürünleri vakayiname psikiyatrik hastalığı mevcut hastalarımız yaptı. Ellerine sağlık çokça iyice işler ortaya çıkarttılar” ifadelerini kullandı.

Share: