Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid vaka sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maalesef ölüm sayıları anbean artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid vaka sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maatteessüf ölüm sayıları anbean artıyor”

TRABZON – Ülkemizde hele sonuç günlerde çıplak aynı artım gösteren Covid-19 vakaları karmakarışık etmeye devam ederken, ahiret yolculuğu sayılarının fazla olması ürkütüyor.

Korona virüs Fen Yerleşmiş Üyesi ve Karadeniz Ustalık Üniversitesi Tababet Fakültesi Bağır Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hadise sayılarında ciddi tıpkı artışın olduğunu fakat şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ahiret yolculuğu sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ölüm sayılarının anbean artmasının beklenen benzeri uzanım olduğunu kaydederek “Olay sayılarında nispetle iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Ama maalesef ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu birlikte beklenen tıpkı nitelik” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu demin daha belli belirsiz bire bir artış var”

Şu anda Covid vaka sayılarında artışın bitmeme ettiğini fakat artım oranının azaldığını rapor fail Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Kortej sonrası vakalarda okkalı tıpkı artım oldu. Şu anda artış devam ediyor amma artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda genişlik azından o boyut namevcut. Elan hafif elan orta tıpkısı artım var. Hikâye sayılarında nispetle iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Amma maalesef ölüm sayıları her an artıyor bu üstelik beklenen benzeri format. Zira ahiret yolculuğu hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Sökel olduktan bilahare hemencecik ahiret yolculuğu oluşmuyor. Nedeniyle şu anda rastladığımız ölüm rakamları iki üç hafta eski fenomen sayılarına mutabık oluyor. O açıdan çok mucize değil beklenen ayrımsız nitelik. Bildirme dokunaklı tarafı ahiret yolculuğu sayıları yani fenomen sayıları daha çok bence haddinden fazla makro değil. Çoğu güç test yaptırmadığı üzere hakikat rakamı de yansıtmıyor. O bakımdan fenomen sayıları üzerinde çok durmak istemiyorum ama ölüm sayıları şanlı. Şu anda Omicron geçen yıl ve elan eski yıldaki virüse göre henüz hafif hastalık yapıyor amma özellikle yaşlılar çandır olanlar evet üstelik genç üstelik olsa vakayiname hastalığı olanlar maalesef yeniden tehlikeli seyredip ölümsek sonuçlanabiliyor. Hakeza izlem ettiğimiz alçak hastalarımız var ölümler bariz bunu ortaya koyuyor. O bakımdan özellikle buğulu evet dahi tüvana üstelik olsa vakayiname hastalığı olanlar ya birlikte tam düze aşılı olmayanların namına dikkat etmesi lazım” diye konuştu.

“Hikâye sayılarının düşeceğini amma Son Teşrin- Mabeyin üzere yine artışa geçeceğini düşünüyorum”

Teşrinisani-Antrakt aylarında Covid-19 vakalarında gene aynı artışın beklenen tıpkı genişlik olacağına ilgi çeken Özlü, “Şu anda tıpkı miktar artışın sınırlandığını görüyoruz. Ego, pikin tamamlanıp tekrar hor doğru düşeceğini düşünüyorum. Ancak Son Teşrin-Fasıla gibi tekrar tıpkısı artma muhtemel benzeri kapsam. Genelde solunum enfeksiyonları bütün kış aylarında artım gösterir. O birlikte buna makul olarak seyredecektir diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Riziko grubundakiler aşılarını lahzada yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, süreğen hastalığı olanlar ve bilcümle düze aşılı olmayanlar için riskin bitmeme ettiğine ilgi çekerek “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve tüm düze aşılı olmayanlar amacıyla risk bitmeme ediyor. Bu eşhas kendilerini korumalı. Öncelikle serian aşılarını yaptırmalarını öneririm. Şayet son aşıdan sonra 6-7 kamer geçmişse bu eşhas kategorik hatırlatıcı yeni aynı düze aşılama yaptırmalılar. Neşeli, ancak, havasız, mecbur mekanlarda haddinden fazla kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne uygun namına takmalılar. Bu konuda titiz olmalarında avantaj var özellikle bu risk grubu kişilerin. Bağımlı hepimizin ilgi etmesinde üstünlük var ama gençseniz vakayiname bire bir hastalığınız yoksa tekmil doz aşılı iseniz ‘Ego hastalansam bile bunu hafif atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda kapsam anca. Amma yaşlılar kronik hastalığı olanlar ve aşısız olanlar için maalesef bu kadar hareket kolay olmayabiliyor. Kimi Vakit ölüme revan kilolu vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 geçiren hastalarda ayrıntılı süren mesail olabiliyor”

Covid-19 geçiren hastalarda ayrıntılı mütemadi sorunlar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, geçirmek aynı ayrı mesele geçirdikten sonrada zaman zaman süreğen tebeddülat kalıcı değişiklikler kalabiliyor bayağı ayrıntılı süren mesail olabiliyor. Bu açıdan da strateji ettiğimiz oldukça hastamız var antrparantez ayaktan geçiren hafif geçiren hastalarda üstelik aylarca devam fail sorunlar oluyor nefes darlığı olabiliyor. Halsizlik, kırıklık olabiliyor. Akciğerde mihman hasarlar ve ona ilişkin oksijen tedavisi tafsilatlı süre evde oksijen almak zorunda kalan hastalarımız var. Değme zaman de kamu iyileşmeyebiliyor kalımlı hasarlarla seyredebiliyor. Sökel olan hastalarımız var tekerli sandalyede müvellidülhumuza tüpüne sadık süregelmek zorunda artan hastalarımız dahi var maatteessüf. Onun üzere ego atlatırım, hafif atlatırım sağlık mergup hangi olacak enflüanza kadar hastalık buyurmak birlikte herhangi bir antlaşma kabil değil tedbirimizi almamız geçişsiz. Şu dakika itibariyle söz sonrası artma piki tamamlanacak gibi duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya bitmeme ediyor bulaşmaya bitmeme ediyor. Zımnında kışla gelişigüzel diğer solunum enfeksiyonlarında olduğu gibi Covid-19’üstelik birlikte ayrımsız artım trendi beklenen bir genişlik. O açıdan bu hisse senedi tamam kabilinden davranmamakta fayda var. Boş havada mesafemizi koruyabiliyorsak sav yok. Kapalı, sıkıntılı mekanlarda meşbu, otobüs, şişman taşıma söz gelişi bunlardan benzeri tanesi böyle ortamlarda bulaşması çok bayağı onun üzere titiz olmakta ve maskemizi kullanmakta fayda var.”Share: