Popülasyonu küsurat nesli od altındaki çandır keçileri Tunceli’ye gösteriş katıyor

Tunceli’üstelik nesli tükenme riski taşıdığı üzere esirgeme altına alınan ve son yıllarda popülasyonları artan aşılanmamış keçileri, yaşamlarını sürdürdükleri yara, orman ve vadilere ayrı görk katıyor.

Dört zaman farklı güzelliklere bürünen kent, el değmemiş doğası, bitki örtüsü çeşitliği ve su kaynaklarıyla çokça sayıda hareketli türünü barındırıyor.

Türkiye’nin sunu muhteşem milli parklarından olan Munzur Vadisi Milli Parkı’nın bulunduğu kentte, vaşak, su samuru, bozayı, aldanmaz, kartal, çekelez, çengel boynuzlu acı keçisi ve tilki kabil hayvan bilimi yaşıyor.

Bölgede nesli yok olma tehlikesi altında olduğu için korumaya alınan aşılanmamış keçileri dahi Ovacık, Pülümür, Nazımiye, Çemişgezek ve Mazgirt ilçelerindeki bir nice dağı mesken tutuyor.

Kaçak avcılarla mücadele sayesinde sayıları artıyor

Kaçak avcılıkla mücadele çerçevesinde sayıları mütezayit keçiler, kışın kilolu kesimlerde, ilkbahar ve yaz döneminde ise 3 bin rakımlı dağların zirvelerinde şart arıyor.

Otlakların azaldığı bağ bozumu aylarında birlikte sürü oluşturan keçiler, efdal noktalardan dağların eteğindeki yerleşme yerlerinin yakınına büyüklüğünde iniyor.

Kentteki Demirkapı köyü, Rabat ve Munzur Vadisi’nde şu sıralar sıkça görülen keçiler, belirledikleri alanlarda su içip beslendikten bilahare kayalarda tuz ihtiyacını gideriyor.

Doğa turizmi açısından de büyük öneme cemaat olan keçiler, kente mevrut haddinden fazla sayıda yerel ve ecnebi turistin yanında fotoğrafçıların birlikte ilgisini çekiyor.

Yöre sakini Hüseyin Kalsen, AA muhabirine, Tunceli’nin bir nice doğal güzelliğe aile sahipliği yaptığını söyledi.

“Yaban hayvanlarını saf ortamlarında görüyoruz”

Kentin karışık hayatı açısından de mehabetli bire bir yer olduğunu rapor eden Kalsen, “Burada dağlık ve ormanlık alanlarda hareketli yaban hayvanlarını hayvan bilimi bahçesinde değil birlikte natürel ortamlarında görüyoruz. Burada çandır keçisi, bozayı, aldanmaz, tilki, tavşan, keklik ve kartal kadar mütenevvi enva yaşıyor. Yaban keçileri da burada dinç insanlardan kaçmıyor. Çünkü bu coğrafyada yaşayanlar keçilerle ilgilendiren beis düşünmüyor.” dedi.

Doğasever Hüsniye Kalsen birlikte Tunceli’dahi dört mevsim gezilecek alanların olduğunu ve korunması gerektiğini belirtti.

Kalsen, dağları gezerken muhtelif bitki ve efsanevi türleriyle karşılaştığını dile getirerek, “Söz Gelimi aşılanmamış keçilerinin korunması çokça balaban. Bu canlılar ön sakinlerince mübarek sayılıyor ve Tunceli dağlarında gezerken aşılanmamış keçilerini yolmak beni bahtiyar etti. Haddinden Fazla yalman ve kayalık yerlerde geziyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Fevzi Çapar da Hatay’dan Tunceli’ye gelerek doğayla iç içe dinlence yaptığını aktardı.

Yemyeşil doğada antlaşma geçirmenin sevinçli olduğunu anlatan Akşın, “Karışık keçileri ve henüz bir nice deli dolu türünü doğal ortamında müşahede fırsatı buldum. Başka hiçbir yerde böyle tıpkısı imkan bulunmayan. Bu anlamda burada zinde vatandaşları tebrik ediyorum ve doğalarına erbap çıkıyorlar. Burada melez keçileri insanlar müdahale etmediği amacıyla özgürce geziyor.” diye konuştu.Share: