Peribacaları arasında güneş tutulmasını izlediler

– Peribacaları arasında güneş tutulmasını izlediler

NEVŞEHİR – Gök bu yılın akıbet gün tutulmasına görüntü olurken bu andaç tırtıklamak istemeyen turistler gözlerini güneşten alamadı.

Bir Nice ülkenin birlikte Türkiye’nin 81 ilinde net şekilde gözlemlenen güneş tutulmasını turistler Nevşehir’bile peribacaları ortada izledi. Domestik saatle 12.40’dahi başlayan güneş tutulması Kapadokya bölgesine gelen turistler vasıtasıyla üstelik strateji edildi. Türkiye’den da gözlemlenebilen modüler güneş tutulması, gün ortası saatlerinde Göreme Belirtik Hava Müzesinde kâin turistler marifetiyle beceriksiz bekleyişin arkası sıra gözlemlendi. Vazıh gözle güneşe bakamayan turistler, çağ gözlükleriyle sıra tutulmasını izledi. Meksika’dan gelen Fabiola Ledesma, “Kapadokya ve güneş çokça enteresan. Çünkü bu kök hâller çok gen olmuyor. Kendimi çok bahtlı hissediyorum. Bu huy olayına Kapadokya üzere aynı yerde denk karışmak heybetli” şeklinde konuştu.

Meksikalı Turist Vianey Ramos da, “Kapadokya çokça büyüleyiçi ve etkileyiçi tıpkı düz. Ailem ve arkadaşlarımla geldik. Gün tutulmasına de Kapadokya’birlikte balya gelmek adamakıllı oldu” ifadelerini kullandı. Tarih tutulmasını ruz gözlüğü ile izleyen Aysima Savur üstelik, “Güneşin yavaş yavaş kapandığını gördüm. Şu zaman birlik anlamıyla kapanmadı. Bu tutulma yaklaşık üç saat sürecek. Heyecanla bekliyoruz” dedi. Hırvatistan’dan gelen Matija Petrovic ise, “Buradaki gün tutulması adi çok güzel. Bu doğa olayını bu tabiat harikası yerde seyretmekten haddinden fazla mutluyum” şeklinde konuştu.

Güneş tutulmasının bu dönme olacağını ilkin bildiklerini söyleyen Uzun Gönder “Zaman tutulmasını Kapadokya’birlikte korumak bizim üzere evire çevire oldu. Bu gün tutulması bu yılki akıbet parçalı popülarite. Bu zümre tabiat olaylarına şahit olmak bizim üzere birlikte iyicene ayrımsız hatırat oldu” derken, aArkadaşları ile gelişigüzel Kapadokya Bölgesine gezmeye gelen Nida Tatlı’ birlikte “çokça pir hissiyat içerisindeyim. İlk kez Kapadokya’ya geliyorum. Şansımızdan tarih tutulmasının olduğu güne balya geldik” ifadelerini kullandı.

Handan Oktan ise böyle bire bir huy olayına şehadet etmenin güzelliğinden bahsederek, “Böyle ayrımsız tarihi mekanda tarihi bire bir olaya tanıklık etmek çok domuzuna” dedi.

Share: