Pakistan’a yardım malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Afet ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Pahal Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların de afetzedelere hızlı tıpkısı şekilde ulaşmasını murat eden Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem bile deri ve battaniye üzere esas insanca arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde almak amacıyla sıhhat trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı günü Van’dahi 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Tekmil demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Yoğun Altun de 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 ton insani yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar hep 3 bin 991 kilometre açıklık ikmal edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine tür olan genişlik güdük sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki parçalanmamış demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 ton gıda yardımının Pakistan’de yaşanan azık sorununa oylumlu oranda katkıda bulunduğunu rapor eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz dümdüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler üzere yardım hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: