Özel çocuklarının eğitimi üzere Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Elverişsiz dışında zinde Türk aileler, içe yöneliklik ve hisse senedi bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Otizm ve aksiyon bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın değişik ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kâin özel iyileştirme ve yetişek merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi üzere hayvanların eğitime bütünleşmiş edildiği merkezde ferdî, duyu, baziçe ve atla terapi gibi yöntemlerden da faydalanılıyor.

“Özel terbiye için vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer geçmiş 4 yaşındaki oğlunun eğitimi üzere merkeze mevrut Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, özel eğitimin kısık ve pres bir süreç olduğunu söyledi.

Bu konuda gösterişli aynı rehber ve öğün gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Zaman çokça cesim diyebilirim. Asıl ve ağababa yerine belirli tıpkısı yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel eğitim bilimi için araştırma yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz talih tıp açısından geride olan bir mutluluk değil fakat proses Türkiye’ye göre henüz ağır işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel terbiye alanında sistemdeki nazik bire bir açığı dolduruyor. Burada kollar çokça mutlu.” diyerek konuştu.

Tuğçe Aldatma dahi 5 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel yetişek için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan karı de aldım. Eğitime sıkça geleceğimiz amacıyla ev almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Desise, oğluna teşhis konulduktan bilahare bir ay boyunca özel eğitim bilimi merkezi üzere araştırma yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten hasbelkader bulduk. Deminden ikinci ayımızı dolduruyoruz. Ağırlık bir süreçti ama adamakıllı ilerliyoruz. Diğer gurbetçi ailelerle pir arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çok iyice diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Yüce Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel yetişek üzere Türkiye’yi yeğleme ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına teşhis konulduktan sonra arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayıcı tıpkı kurumuz. Tığ hoppadak efsanevi terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz. Gurbetçilerimiz terbiye kabul etmek amacıyla buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin hususi eğitim bilimi alanında majör bire bir yere topluluk olduğuna meni ederek, özel terbiye merkezlerinin tıpkısı sayrılarevi değil, tıpkısı talimhane olarak görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: