Oyuntu taşları bile zam furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya birlikte

Serencam dönemde peş peşe mevrut zamlardan, hece taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri mezar bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde fark gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde ara sıra müşterilerden enteresan talepler da geliyor. Mermer ustalarına göre, bazen müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden sonraları güneş eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artma karşı açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Müstehap, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Çukur takımını güzeşte yıl bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı sunu düşük 7 bin TL. En faziletkâr fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en üst remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar eliyle enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Geçer, “Elan geçmiş yakını camit şahıslar, mezarı açabilir misiniz kullanmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız üstelik kâh vatandaşlar ölmeden geçmiş mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, ebedî uyku durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’üstelik çeşitli kalite ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine sahip olan Türkiye’bile, rezervler Rum ve Trakya boyunca serbest bir bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Doğu Küçük Asya, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 skor doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde cümbüş gösteren 2 bin tesis, orta ve gerçekten ölçekli 9 bin işlik ruh gösteriyor. Üretimin sunu aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, bütün üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Hesaplı mermer yataklarının bulunduğu farklı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: