Ovit Tüneli ile yılda 15,5 milyon liralık artırım sağlanıyor

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, Rize ile Erzurum beyninde selis erişim imkanı sağlayan Ovit Tüneli ile yıllık 15,5 milyon liralık artırım elde edildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, akıbet 20 yılda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 606 milyar liranın üzerinde envestisman yapıldığı belirtildi.

Rize’yi Erzurum’a bağlayan İkizdere- İspir yolunun genişlik koca bölümünü oluşturan Ovit Dağı geçişine nesir edilen Ovit Tüneli’nin 13 Haziran 2018’de hizmete açıldığı anımsatılan açıklamada, burada şita aylarında yaşanan muvasala kesintisi sorununun Ovit Tüneli ile çözüldüğü rapor edildi.

Açıklamada, tünelin hizmete girmesiyle vatandaşların yıl süresince kıvrak, tehlikesiz, konforlu ve aceleci erişim imkanına kavuştuğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Koşa tüplü düz yazı edilen Ovit Tüneli 14 kilometrelik uzunluğuyla dünyada çift tüp yerine düz yazı edilen yer etraflı 3’üncü esmer yolu tünelidir. Tünelle bulunan kere 4 kilometre kısaldı. Tünelin açılmasıyla zamandan almanak 10,8 milyon lira, akaryakıt tüketiminden ise almanak 4,7 milyon lira kalkmak üzere yıllık mecmu 15,5 milyon lira tasarruf ediliyor. Ayrıca, 965 titrem karbon tarh azaltımı sağlanıyor. Karıncalar gibi çalışıyor, karaca yollarında derbent vermeyen dağları tünellerle aşıyoruz. Bu azmin sonucunda tünel uzunluğu 50 kilometreden 661 kilometreye çıkarıldı. 2023’te tünel uzunluğunu 720 kilometreye ulaştıracağız. Dip vadileri köprü ve viyadüklerle geçiyoruz. 311 kilometre uzunluğundaki güreşçi köprüsü ve viyadüklerimizi 730 kilometreye çıkardık, 2023’te 770 kilometreye ulaştıracağız.”Share: