Osmaniyeli Çiftçi: “Tarlalarımızı Herhalde Yeni Seneye Bankalar Eker”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Değirmenocağı köyü çiftçileri, İYİ Tümen Osmaniye İl Başkanı Serhat Kılıç’a “Tarlalarımızı herhalde yıpranmamış seneye bankalar eker. Bankalar tamamen örümce ağı kabilinden örmüş. Bu çiftçiyi, bu topraktan aldatmak yiyici insanları dilenciliğe mahkum edecekler” diye niteleyerek kazançlı krizden yakındı. Tığ, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) değme çekicilik yapmadığını belirterek, çiftçinin dokunaklı anlamda sıkıntıda olduğunu söyledi.

İYİ Öğür Osmaniye İl Başkanı Serhat Kılıç ve kurum yöneticileri, Değirmenocağı köyünde darı hasadı işleyen çiftçileri konuşma etti. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Tığ, şunları söyledi:

“Zaman Çukurova’mızın hasat bölgesindeyiz, şu an Değirmenocağı köyündeyiz. Mısır hasadı yapan çiftçilerimizle beraberiz. Çiftçilerimiz dertli, çiftçilerimiz boğunuk maalesef. 5 bin 700 teklik kadar aynı açıklayan fiyattan on paralık mutlu değil çiftçilerimiz. Sabık yıla göre baktığımızda maliyetlerde yüzdelik 300, yüzdelik 400 ‘e varan artışlar kâin. Kıyasladığımızda güzeşte yıla göre 3 teklik olan matbu şu dakika 15 -16 liraya büyüklüğünde dayanmış. 6-7 liralık olan motorin şu an itibariyle cemaziyelevvel akşamki gelen zamla gelişigüzel 26 liralık oldu.

“TMO BILEN YAPMIYOR”

Açıklanan bire bir fiyat çiftçinin ahiret yolculuğu fermanını imzalamaktır, bambaşka aynı şey değil. Şu dakika itibariyle maliyetleri hesapladığında yeryüzü beş altı mısırın 7 liralık olması gerekiyor. 7 liranın şeş zarardır.5 bin 700 açıklandı amma 5 bin 700 ‘e dahi kurum yapılmıyor şu zaman, 5 bin 200, 5 bin 300 arası alım yapılıyor, şu zaman tüccarların elinde çiftçilerimiz. TMO seçkin hava yapmıyor şu zaman itibariyle. Kapalı durumda çiftçilerimiz ağır sıklet anlamda sıkıntılı durumda. İşin içinden çıkamadıklarını belirtiyorlar. Bu fiyatların tekrardan yeniden düzenlenmesi gerekiyor yoksa çiftçilerimizin ölüm fermanını imzalamak zorunda kalıyoruz.”

“TARLALARI SENEYE BANKALAR EKER”

Hayvancılık ve rençperlik eden Şerafettin Ödüget, “Hem hayvancılık yapıyorum hem rençperlik yapıyorum. Güzeşte yıl 105 liraya 110 liraya almış olduğum hayvan yemi şuan 350 teklik, almakta ve yedirmekte zahmet çekiyoruz. Ottan çöpten hayvanlarımıza bakmaya çalışıyoruz. Artı rençperlik, tarlalarımızı herhalde yıpranmamış seneye bankalar eker. Bankalar tamamen örümce zehir üzere örmüş. Apayrı diyecek ayrımsız özdek var mı, beş altı diyeyim çokça anlayın” şeklinde konuştu.

“DİLENCİLİĞE MAHKUM EDECEKLER”

Bire Bir başka ekinci Anlaklı Kaçar, “Bizim yapacağımız tek özdek kalmadı artık çiftçilik üzerine. Aldığımız matbua 1500 liralık, aldığımız matbu 1200 liralık, lacerem yapacağız? Aya karşılık açıklanmış 5 bin 700, düz bulunmayan bölüm almıyor. Bu çiftçiyi bu topraktan ekmek yiyen insanları dilenciliğe mahkum edecekler. Motorin 6 lira yahut 7 liraydı demincek ergin 26 teklik, tarlamıza gidemiyoruz. Basılmış fiyatlarıda elan faziletkâr. Ben 1500 liraya üre aldım, 1200 liraya aya gübresi aldım bu yıl. Güzeşte senekinin üç merhametsizce dört merhametsizce” dedi.

“ZİRAİ İLAÇLARDA YÜZDE 300 YÜZDELIK 400 ARTIŞ OLDU”

Zirai tılsım bayii Mehmet Demir ise “Tığ çiftçimizin hasadında terviç etmek için Değirmenocağı’nda hasat sırasında çiftçimizi ziyarete geldik. Çiftçimizin sorunlarını dinliyoruz ki mesail tamam çiftçilerin sorunuyla aynı. Geçen sene 6-7 teklik olan süt fiyatlarının 4-5 katına çıkması, güzeşte yılki gübre fiyatlarının 4-5 katına çıkması. Ben tarımsal derman bayiliği da yapıyorum, gübrelerde da ayrımsız şekilde. Çünkü ilaçlarında yüzdelik 300 ile 400 artma var. Ama çiftçinin ürettiği mısırı yani mısıra baktığımızda mısırdaki eşit artışı yüzdelik beniz da değil. Şevket bölüm namına açıkladığı ölçü 5 bin 700 lira. Fakat bölüm depolarımız meşgul diye niteleyerek şu zaman akdarı alımı yapmıyor. Darı alımını sadece tüccarlar yapıyor. Tüccarlarda istikrarın ferah olmadığından, uyumlu benzeri istikrar olmadığından, devletin açıkladığı nicelik üzerinden alış yapmıyorlar. Aldıkları misil 5 bin 200 ile 5 bin 300 arası. Elbette tıpkı dahi çiftçide şöyle tıpkısı sevgili var. Şayet bu mısırda nem olayı 14 ‘ün üzerine çıkarsa 15’in konusunda çıkarsa tüccar saf olaraktan rutubet farkı yerine her gönen için 10 kuruş akçakesme yapıyor. Yani üç gönen olması gerekenin üstünde olduğu antlaşma rençper bunu 5 bin 300 değil da 5 bin liraya satacak. Yani devletimizin açıkladığı 5 bin 700 kabil bir rakamın tek aslı bulunmayan. 5 bin 700 olduğu antlaşma da bir iki geçmiş dediğim oranlarla kıyasladığımızda yüzde 300, yüzde 400 giderlerin hepsinde bindirim var, hepsinde artış var. Darı fiyatlarında bu kadar artım bulunmayan. Çiftçimiz şu anda bozuk durumda” diyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Mısır tarlası detaylar

Serhat Tığ

Şerafettin Ödüget

Zeki Kaçar

Mehmet DemirShare: